Není výjimkou, kdy se po rekonstrukci vozovky ukáže, že je nutné ještě položit optický kabel – nebo se třeba kope kvůli teplovodu a pak znovu v souvislosti s kabelem veřejného osvětlení, přičemž málokdo pochopí, proč se obojí nedělalo současně. Takové stavby jednak zbytečně omezují řidiče i chodce, jednak mají lidé přímo na očích, jak se plýtvá penězi.
Líp utřídit informace
Mnohdy jen chybí domluva mezi různými investory – a řešení existuje, míní náměstek středočeské hejtmanky s kompetencí pro oblast financí a evropských fondů Gabriel Kovács (ANO). I když technici namítnou, že ne vše se dá dělat naráz – ať už z důvodů organizačních či finančních, nebo prostě proto, že inženýrské sítě různého typu nemohou přijít do stejné rýhy – krajští úředníci jsou přesvědčeni, že našli způsob, jak by se daly opakované výkopy omezit; pochopitelně pokud nesouvisejí s řešením havárie, ale s předem plánovanými pracemi.

Ke koordinaci staveb prý může posloužit agenda UtilityReport: žádosti budoucích stavebníků o vyjádření k existenci inženýrských sítí. Takové stanovisko si musí obstarat každý, kdo se chystá kopnout do země, takže informace o chystaných investicích vlastně jsou k dispozici na jednom místě – na webové stránce cz.mawis.eu/stredocesky-kraj – byť pouze v rovině žádostí o vyjádření k inženýrským sítím. „Loni jich bylo podáno přes padesát tisíc,“ poznamenal Kovács s tím, že většina pochází od právnických osob.
Jde o to dokázat tato data využít ke koordinaci staveb – a úředníci na hejtmanství jsou přesvědčeni, že se to podaří. Výsledkem má být vytvoření aplikace, která třeba napoví radnici obce Horní Dolní: s předlážděním chodníku v ulici Rozbitá je rozumné počkat, protože zde kraj chystá opravu sousedící silnice – a výkop připravují také energetici kvůli přeložení vedení do země.
První zkoušky ještě letos
Chystaná aplikace by měla nejen nabídnout přehled o záměrech (a to jak v oblasti dopravních staveb, tak infrastruktury obecně) chystaných v konkrétní lokalitě, ale také přispět ke koordinaci akcí různých investorů. „Vzájemnou komunikaci ještě musíme propracovat,“ připustil Kovács.
Na výsledek je zatím třeba počkat – nicméně funkčnost chce hejtmanství ověřovat již letos ve spolupráci s úředníky z berounské radnice. Ta jako jedna z takzvaných obcí s rozšířenou působnosti zajišťuje (díky přenesené působnosti státní správy po zrušení okresních úřadů) funkci mezičlánku mezi krajem a dalšími obcemi v regionu. Odzkoušený systém pak chce kraj nabídnout celé republice.

Očekávané přínosy aplikace Koordinace staveb
- Řeší otázku JAK koordinovat investiční akce (ochota by totiž nechyběla): podává včasné informace, na jejichž základě kterých možné jednat a přizpůsobovat řešení.
- Šetří náklady na administrativu a také na vlastní výstavbu sdílením informací. Tím ve svém důsledku
může zvýšit ekonomickou atraktivitu regionu.
- Šetří čas.
- Může snížit negativní dopady hluku, prašnosti a emisí díky koordinované výstavbě.
Zdroj: Gabriel Kovács, náměstek hejtmanky Středočeského kraje
