„Kromě toho, že za očkováním musí o pár desítek metrů dál, nikdo nic nepoznal,“ shrnul, jak se většinou projevily aktuální změny. Od sklonku srpna totiž končil provoz velkých vakcinačních center, jež byla na jaře zřizována převážně v sálech kulturních domů a sportovních halách (nebo třeba v kongresovém sále kutnohorské galerie) – přičemž se do těchto prostor postupně vrací jejich původní náplň.
Stěhování bez komplikací
Očkování, o něž zájem už výrazně polevil, se většinou jen mírně posunulo; někdy i v rámci jedné budovy či areálu. K výjimkám patří Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi, jejíž tým očkování přesunul z domu kultury do prostor v pečovatelském domě v Havlíčkově ulici (a nadále pokračuje i s očkováním zájemců z řad veřejnosti v budově kina v Mnichově Hradišti, avšak již s omezeným provozem).
V Dobřichovicích na Praze-západ, kde za zorganizováním očkování nestálo velké zdravotnické zařízení nemocničního typu, vakcinace skončila – počítá se ještě s podáním druhých dávek pro objednané klienty (nicméně menší prostory ve sportovní hale zůstávají vyhrazeny pro případné obnovení provozu). V berounském okrese bylo zrušeno očkovací místo v Hořovicích, jehož služby nahrazuje ambulance v berounské nemocnici.

Radní Pavlík, jenž očekává i větší zapojení ordinací praktických lékařů, ujišťuje, že na podávání třetích dávek od 20. září bude kraj připraven. V rámci úterního setkání vedení kraje se starosty také upozornil, že od příštího týdne ve středních Čechách začnou fungovat i čtyři mobilní týmy. „Rozdělili jsme region na pomyslné čtvrtiny a každý mobilní tým bude mít na starosti konkrétní okresy. Kontakty dostanou starostové obcí, na které se mohou zájemci o očkování prostřednictvím mobilního týmu obrátit,“ upřesnil, kde se lze k očkování v místě bydliště přihlásit.
Starostům však současně kladl na srdce, aby koordinátorovi očkovacího týmu příslušného k jeho okresu nevolali ve chvíli, kdy zájem projeví pouze jednotlivec. „Abychom neplýtvali vakcínami, pohonnými hmotami a časem zdravotníků, vždy budeme potřebovat, aby v obci, případně na trase, bylo připraveno šest, případně deset zájemců o očkování doma. Počty vycházejí z množství dávek v jedné ampuli – u vakcíny Pfizer je to šest dávek a u Moderny deset,“ osvětlil souvislosti. Na konkrétních termínech očkování se pak starostové mají domlouvat přímo s koordinátory jednotlivých týmů.
Půl druhého milionu vakcín
Alespoň jednu dávku vakcíny dostaly 802 tisíce Středočechů, přičemž od začátku proticovidového očkování na sklonku prosince jim aplikováno bylo přes půl druhého milionu dávek; k 8. září přesně 1 553 201. Osmadvacet procent z nich si Středočeši nechali píchnout v Praze. V rámci kraje je evidováno přes 1,2 milionu očkování; v posledních dvou týdnech necelé 32 tisíce. Přes sto tisíc očkování zaznamenaly vakcinační týmy oblastních nemocnic v Mladé Boleslavi a v Kolíně.