ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

Zdůrazňuje, že i když se kraj musí postarat především o respirátory, roušky, rukavice, ochranné brýle nebo štíty, obleky, dezinfekce či rychlotesty především pro své oblastní nemocnice a krajem zřizovaná zařízení sociální péče, pamatoval při dodávkách také na další nemocnice a organizace, ať už patří městům, nebo jsou soukromými subjekty. Jako příjemce materiálu zmiňuje třeba i ambulantní lékaře – ale také například veterináře, pracovníky vodovodů a kanalizací i čistíren odpadních vod nebo pohřebních služeb.

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) upozornila, že ochrannými prostředky kraj, který nečekal jen na pomoc od státu, ale ochranné prostředky zajišťoval také svými silami, zásobuje čtyři a půl tisíce organizací s více než 50 tisíci zaměstnanci. Navíc si vytváří zásoby pro případ druhé vlny koronavirové nákazy.

Ilustrační foto.
S koronavirem nyní stůňou čtyři stovky Středočechů, nakazilo se devět set

Hejtmanka oceňuje, že o vlastní zajištění dodávek se postaraly také mnohé obce i města. „Za to jim patří dík,“ zdůraznila s tím, že takový postup je výrazem odpovědného chování vůči občanům. To, že se se pomůcky podařilo obstarat v dostatečném množství, podle jejích slov potvrzuje i fakt, že množství distribuovaného materiálu zůstalo kraji na skladě, i když určení příjemci dostali opakované výzvy k vyzvednutí.

Byť sociální sítě nabízejí také řadu ohlasů opačného ražení, Jermanová konstatovala, že kraj obstál. Svědčí o tom podle jejích slov i řada děkovných dopisů přicházejících od organizací. Ocitovala konkrétně slova ředitelky Domácího hospice Kolín Dagmar Ruferové: „Oceňuji podporu a pravidelné informování a zprostředkování důležitých informací, krizové linky Středočeského kraje, linky kolegiální podpory pro zdravotníky, a tak dále. Pro nás zásadní: nastavení režimu pravidelných dodávek ochranných prostředků a materiálu.“

Odběrové místo na testování nákazy koronavirem - ilustrační foto.
Nejvíc se koronaviru nyní daří na Berounsku

Ruferová dále uvádí, že právě dostatečné zásobení umožnilo komplexní služby domácího hospice poskytovat nadále bez omezení. „Podobných dopisů nám přišly v době krize desítky,“ konstatovala hejtmanka. S poznámkou, že většina ohlasů vyznívá pozitivně.