Průhonický park se otevřel pro veřenost o něco později, než v rámci uvolňování restriktivních opatření v boji s koronavirem mohl. Botanický ústav Akademie věd ČR, který park i zámek vlastní a spravuje, musel totiž nejdřív vyřešit technické řešení tak, aby dostál vládnímu usnesení z 23. dubna, kde se píše: „Návštěvníci budou moci nakupovat výlučně časové vstupenky vzdáleným přístupem, (on-line).“

Nyní lze zakoupit elektronické vstupenky přes portál Ticketstream. „Vstup na základě této vstupenky je možný pouze přes pokladnu u hlavního vchodu do parku nebo přes pokladnu u vstupu do II. části parku. Platnost elektronické vstupenky je 10 dnů od data nákupu,“ píší správci na webových stránkách parku v Průhonicích nedaleko Prahy. Prodej i dobití celoroční vstupenky probíhá rovněž pouze přes internet.

„Přijďte objevit jedinečné průhledy, domácí i cizokrajné dřeviny a dech beroucí kompozice. Přijďte si odpočinout a užít si rozkvetlého ráje na zemi,“ láká klienty Tickestream v e-mailech. Mnoho lidí, kteří tráví poslední týdny (nebo dokonce měsíce) doma kvůli strachu ze šíření infekční nemoci covid-19, touto nabídkou jistě nepohrdne.

Venkovní expozice Botanické zahrady hl. m. Prahy se otevírají pro veřejnost.
Botanická zahrada otevírá. Návštěvníci musí mít roušky a dodržovat odstup

Průhonický park založil hrabě Arnošt Emanuel Silva Tarouca (člen šlechtické rodiny původem z Portugalska) v roce 1885 a začal tvořit park podle svých představ – inspirací mu bylo jeho rodiště, tedy Čechy pod Košířem na Olomoucku). Krajináři využili vzrostlé dřeviny v původních zalesněných částech a obohatili je o cizokrajné rostliny. „Stavebním kamenem parkové kompozice jsou mistrně volené průhledy. Bývají ukončeny dominantou, kterou v prvé části parku tvoří nejčastěji zámek, ve druhé pak skupiny porostů. Osou celého území se stal potok Botič. Na něm a jeho přítocích vyrostly jezy, přepady a slepá ramena,“ uvádí web o Průhonickém parku.

Rododendrony kvetou všemi barvami

Území o rozloze 250 hektarů se stalo v roce 2010 národní kulturní památkou a o dva roky později Průhonický park přibyl mezi památky UNESCO. Park je totiž cenný nejen z hlediska umělecko-historického, ale kvůli sbírce zhruba 1600 druhů domácích i cizokrajných dřevin má i vysokou vědeckou hodnotu. Nedaleko se navíc nachází Dendrologická zahrada Průhonice.

Zvířata v Zoo Praha během doby, kdy je areál zavřený kvůli koronaviru.
Zoo Praha se otevře v pondělí. Vstup bude omezen, rozestupy pohlídají strážníci

Letos už tu sezóna začala, všemi barvami kvetou třeba rododendrony. U Podzámeckého alpina se mnozí návštěvníci zastavují a fotí se. Ve vodě hlasitě kuňkají žáby. Louku sem tam někde využije jako místo k odpočinku na dlouhé trase. Vyhlídková věž Gloriet je momentálně v rekonstrukci, takže lidem musí stačit například Hlavní vyhlídka, odkud se dá krásně pozorovat zámek přestaven Jiřím Stibralem v novém stylu české novorenesance. Jaro je v Průhonickém parku nádherné!

Každopádně hned na parkovišti, které se v průběhu sobotního dopoledne slušně zaplnilo, člověka napadne, že kvůli koronavirové epidemii bude zážitek z návštěvy unikátnější než obvykle. U pokladny je připravena dezinfekce. Většina lidí poctivě nosí roušky i uvnitř areálu, někteří se alespoň snaží mít roušku hlavně při kontaktu s ostatními. Při vzpomínce na poslední návštěvu zarazí, když se na nádvoří zámku prodává pouze přes výdejní okénku, ale jinak se nic neděje – přitom zámek v Průhonicích i s přilehlým parkem bývá v normálních časech hojně vyhledáván filmaři i snoubenci. Loni v létě se tu střídala jedna svatba za druhou.

Přes to všechno se návštěva Průhonického parku vyplatí i během nouzového stavu. „Rozkvetlý ráj na zemi“ skutečně poslouží jako příjemné odreagování od zpráv o koronaviru a dalších opatření s ním souvisejícím.

Průhonický park. Ilustrační foto.
Před 80 lety zemřel zakladatel Průhonického parku Silva-Tarouca