Naznačené shrnutí, pravda, příliš neohromí. Že vyjmenovaná opatření mohou šetřit peníze, asi napadne kdekoho. Ale jak na to? Na co nezapomenout? Právě to řeší rady v podobě podrobného manuálu, mapujícího krok po kroku jednotlivé etapy hledání úspor: od posuzování prvních nápadů a jejich dolaďování až po stav, kdy je hotovo a rozpočet se začíná tetelit slastí, jak se daří šetřit, když obec přestala topit a svítit pánubohu do oken. Vlastně se tedy tetelí i příroda.

Manuál soustřeďující na jednom místě, jak při přípravě základních energetických opatření postupovat, je starostům i zastupitelům k dispozici na webu s-ic.cz; případně lze rovnou vyhledat na internetu příručku označenou Energeticke-hospodareni-obci-a-mest-SIC-2021.

Cílem je hlavně nabídnout rady zástupcům malých obcí; nemusí ale být na škodu, pokud se do něj rozhodnou nahlédnout i zástupci větších měst. Stejně jako občané; i ty může internetová příručka vhodně nasměrovat upozorněním, na co všechno je třeba pamatovat a na které otázky si odpovědět.

Ilustrační foto.
Přibývá malých solárníků i jejich zájmu nabízet přebytky

Třeba při úvahách o výměně zdroje tepla se často stává, že zájemci mají jasno příliš brzy a neposuzují všechny dostupné alternativy, uvedl příklad Michal Kuzmič, koordinátor UCEEB v Buštěhradu. Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze, s nímž inovační centrum návody připravovalo. „Nebo obec klade příliš velkou váhu na investiční náklad místo toho, aby se zabývala celkovými náklady provozu,“ doplnil Kuzmič další zkušenost.

Vybrat si, co se hodí

Manuál vlastně nabízí seznamy podnětů, otázek a úkolů, v němž si lze odškrtnout, co se už podařilo. Současně časová osa ukazuje, jak daleko ještě zbývá k cíli. Některé postupy i doporučení však nemusí pro všechny obce platit stejně, připouští Přemysl Růžička ze SIC.

„Je na konkrétním uživateli, aby si z manuálu vybral, co je pro jeho místní podmínky vhodné a prakticky využitelné,“ poznamenal. S dodatkem, že pokud v manuálu někdo řešení problému nenajde nebo mu něco není jasné, může se obrátit s dotazem na inovační centrum, jež sídlí na krajského úřadu.

Mapa podnikatelských zajímavostí Středočeského kraje.
Hospodářská komora upozorňuje na machry, které stojí za to potkat

Nejen manuál, který vnímá jako „první vstup do problematiky“, oceňuje starosta obce Soběhrdy na Benešovsku Pavel Bartík (nez.). Chválí, že inovační centrum zprostředkovalo kontakt i přímo na UCEEB, jež obcím dlouhodobě pomáhá s energetickými koncepty při rekonstrukcích veřejných staveb. „Nyní v Soběhrdech řešíme energetické úspory a transformaci obecních budov,“ upřesnil starosta.