Zvěsti, že využití dotací z evropských fondů se může stát nejenom vítanou příležitostí ke zlepšení výuky i prostředí pro žáky, ale také spojencem ve snaze o zachování školy, se před časem šířily mezi řediteli středočeských středních škol a učilišť. Zní to logicky: poskytnutí dotací, včetně těch na úpravy učeben, je podmíněno takzvanou udržitelností projektu. Čili to, co se pořídí, musí sloužit; jinak by příjemce musel dotaci vracet. Právě díky tomu by se prý mohlo podařit zabránit rozhodnutí o sloučení škol a jejich stěhování…

Nefunguje to. Že jsou tyhle předpoklady mylné, potvrdil Deníku středočeský radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha (STAN). „Dotace se dají převádět na nástupnické organizace,“ připomněl, že převézt vybavení jinam je možné. „Problém představují stavební úpravy,“ připouští. S tím, že to je i případ chemické laboratoře v Kralupech: část finančních prostředků bude třeba vracet.

SOŠ a SOU v Kralupech nad Vltavou
Internetová debata kolem zániku kralupské školy se protáhla na hodiny

V té souvislosti radní upřesňuje, že dotace nebyla 12milionová, jak se někdy uvádí, ale předpokládá se, že dotace teprve bude vyplacena a její výše by mohla dosáhnout částky přesahující osm milionů. „Předpokládáme, že tím nepřijdeme o více než čtyři miliony,“ konstatoval.

Dále je třeba udělat drobné úpravy a rozvody v budoucím působišti v Neratovicích, na čemž se už začíná pracovat. Vácha však zdůrazňuje, že tohle všechno se vyplatí ve srovnání se zhruba 200 miliony korun, což jsou odhadované investice potřebné k uvedení zchátralých budov do odpovídajícího stavu. Nabízí v té souvislosti osobní zážitek: šokovalo ho, když v květnu v Kralupech viděl stěhování nové IT učebny do objektu, kde se do věder zachytávala voda kapající ze stropu kvůli tomu, že je střecha v havarijním stavu.

Na zhodnocení dopravy má dojít na jaře

Stav budov nebyl jediným důvodem pro rozhodnutí o konci školy v Kralupech. Radní Vácha připomíná, že roli mimo jiné sehrály i zájem o obory, naplněnost tříd, aprobace pedagogů, stejně jako posouzení potřebnosti rozložení škol na Mělnicku a jejich oborové struktury. Z hlediska počtu žáků jich je málo v celé škole – a v některých třídách obzvlášť.

Jestliže jednou z častých námitek rodičů žáků je nesouhlas se stěhováním, což přinese i dojíždění (případně pobyt v domově mládeže), Deník se radního pro oblast školství zeptal, zda představitelé kraje pro žáky, kteří v souvislosti s optimalizací sítě změní školu, nepočítají s obnovením proplácení žákovského jízdného, případně se zavedením jiné formy podpory.

O zániku Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Kralupech nad Vltavou rozhodli v pondělí 29. listopadu 2021 středočeští zastupitelé.
Demonstrace studentů v Praze nepomohla. Kralupská škola končí

Nic podobného se nechystá. Radní Vácha nicméně slibuje, že až budou na jaře známy počty žáků, kteří budou přecházet do „nových“ škol, probere s kolegou v radě kraje Petrem Boreckým (STAN), jenž má na starost oblast veřejné dopravy, možnosti dojíždění. „Z Kralup nad Vltavou na Neratovice a Mělník; možná i na Slaný,“ upřesnil.

Naplněnost školy v Kralupech nad Vltavou: počet žáků ve školním roce 2021/2022

Obor 1. ročník 2. ročník 3. ročník 4. ročník Celkem
Informační technologie 25 7 7 0 39
Chemik operátor 0 12 5 5 22
Analýza potravin 12 2 0 0 14
Strojní mechanik 10 0 8 tříletý obor 18
Mechanik elektrotechnik 11 8 4 0 23
Elektromechanik pro zařízení a přístroje 5 0 7 tříletý obor 12
Celkem 63 29 31 5 128

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje