Nárůst zaplněnosti zaznamenaly jednotky intenzivní péče ve středočeských nemocnicích, kde se podle závěrů z jednání krajského krizového štábu projevují dopady předchozího období s nárůstem počtu nakažených. Ve středu 8. prosince leželo na JIP v celém kraji 73 pacientů, z nichž 28 bylo napojeno na umělou plicní ventilaci. Ještě v pátek přitom bylo na intenzivních lůžkách 47 lidí s covidem-19 (a napojení na UPV z nich potřebovalo 19).

Také celkové počty lidí, kteří s koronavirem bojují ve středočeských nemocnicích, se sice zvýšily – ne ale podobně výrazně: z pátečních 447 pacientů stoupl jejich počet na středečních 477. „Počet hospitalizovaných se dramaticky nezvedá, nicméně nárůst počtu vážných případů je varující, byť zdaleka nejsme na číslech jarní vlny,“ konstatovala hejtmanka Petra Pecková (STAN), která současně stojí v čele krajského krizového štábu.

„To, co je pro zdravotníky na JIPech frustrující, je počet pacientů, kteří u nich na lůžku, v těžkém stavu a napojeni na přístrojích, vůbec nemuseli ležet,“ zdůraznila hejtmanka. Naráží tak na fakt, že mezi pacienty na intenzivních lůžkách převažují neočkovaní. Třeba v kladenské nemocnici je z aktuálních 10 ventilovaných pacientů očkovaný jediný: 89letý senior s dalšími závažnými onemocněními.

Výrazně také v posledních dnech přibylo Středočechů, kteří s covidem zemřeli. Jen během prosince, za pouhých osm dnů, jich ministerstvo zdravotnictví eviduje 59! K nejsmutnějším dnům adventního období z tohoto pohledu patří čtvrtek 2. prosince s 13 zesnulými, podělí 6. prosince s 12 – a v úterý 30. listopadu tu nejsmutnější zprávu, jež s koronavirem může být spojena, dokonce obdrželo hned 15 rodin.

Středa 8. prosince se z poslední doby jeví nejpříznivěji: zemřeli „jen“ tři lidé (na Benešovsku, Kladensku a Kutnohorsku). Celkový počet úmrtí Středočechů, která jsou v souvislosti s covidem evidována od loňska, se ve čtvrtek zastavil na čísle 3700.

Nových případů je méně

Aktuální data o vývoji koronavirové nákazy v posledních dnech nabízejí důvod k optimismu. Pandemie se zdá být aktuálně na ústupu, když týdenní incidence, tedy počet potvrzených případů za posledních sedm dní v přepočtu na sto tisíc obyvatel, byla pro pro Středočeský kraj ve čtvrtek vypočítána na 950. Ve středu dosahovala hodnoty 962 – přičemž o týden dříve to bylo přes 1080; je tedy vidět trvající pokles. Nově prokázaných onemocnění covid-19 bylo ve středu evidováno v kraji 2119. O týden dříve (1. prosince) 2299.