Do špiček celostátního pořadí nicméně Středočeši nepromluvili: hvězdnou trojkou v rámci republiky byly vyhlášeny Litoměřice, Liberec a Žďár nad Sázavou.

Do hodnocení se však nedostala všechny města, jejichž radnice fungují jako obce s rozšířenou působností (ve Středočeském kraji jich je celkem 26; s výjimkou Rakovnicka a Prahy-západ připadají na okres dvě nebo tři). Podle údajů ministerstva vnitra se jich v rámci celé republiky přihlásilo 146 – což představuje 64 procent ze všech obcí III. typu.

Loni středočeské stupně vítězů obsadily Černošice, Kolín a Kladno, předloni Benešov, Černošice a Dobříš – a ještě o rok dříve se vítěznou trojicí staly Kladno, Kolín a Benešov. Je tedy zřejmé, že některá města se mezi těmi nejúspěšnějšími ocitají opakovaně.

Cílem soutěže Přívětivý úřad je ocenit radnice, kde snaží nabízet vstřícnost vůči občanům a jejich potřebám, přičemž jimi poskytované služby je možno označit jako nadstandardní. Hodnotí se například dostupnost úřadu (od nadstandardních úředních hodin přes služby a komunikaci zajišťované prostřednictvím internetu až po možnost návštěv vozíčkářů či dostupnost parkování), ale také otevřenost či viditelnost údajů o dění ve městě na webu i na sociálních sítích. Stranou pozornosti však nezůstává ani zapojení veřejnosti.

Současně jde o popularizaci počinů hodných následování, jež by se mohly stát inspirací i pro vedení dalších úřadů. Příklady „dobré praxe“ jsou dokonce soustředěny v publikaci, která nabízí i základní zkušenosti s představovanými vylepšeními. Ze středních Čech se v ní letos prezentuje Český Brod na Kolínsku službou osobní asistence návštěvníkům, kteří si nedokážou poradit s ovládáním rezervačního a vyvolávacího systému.