Například Lucinky už tolik jak dřív nelákají. Tohle jméno je častější spíš u maminek. Avšak třeba jméno Jan boduje jak mezi tatínky, tak i u jejich synů. Do první trojice nejpopulárnějších jmen se ve středních Čechách nedostane jen výjimečně. Jako třeba letos. Avšak v Praze si i pro rok 2019 drží druhou příčku.

Vnímání jmen se mění

Až za pár let zavolá učitelka ve školce na Jakoubka, zřejmě se otočí hned několik hlav. Stejně jako dnes. Jméno Jakub vévodí středočeským žebříčkům popularity chlapeckých jmen dlouhodobě; jen občas si prohodí první a druhou příčku s Honzíkem.

Tytam jsou doby, kde třeba Josef Dvořák z Načeradce-Olešné na Benešovsku, zesnulý již před čtvrt stoletím, vnímal podobu tohoto jména „Kuba“ poněkud hanlivě – a říkal tak svému kocourovi: jako odraz vlastností zvířete, které majitel nepovažoval za právě nejbystřejší (což jeho vnoučatům připadalo nespravedlivé, a tak kocoura důsledně oslovovala jako Jakuba, aby mackovi nebylo líto, že je označován za moulu)…

Ve skutečnosti se význam jména Jakub, odvozovaného z hebrejštiny, vykládá jako „druhorozený“. Doslova prý „držící se za patu“, což vychází z biblického příběhu o Jákobovi: narodil se prý jako druhé z dvojčat, přičemž se držel paty bratra Ezaua. Tohle ale většina rodičů asi neřeší; dlouhodobá popularita tohoto jména prokazuje, že se prostě líbí – a že by slovo Kubík mohlo skrývat jakékoli hodnocení, nikomu nepřijde na mysl.

Mimochodem: manželka pana Josefa se jmenovala Anna Dvořáková. A jakkoli se před lety mohlo zdát, že toto jméno, rovněž biblického původu a vykládané jako „milá, milostiplná“, bude na ústupu s generací babiček, dnes je pravdou opak. Ve statistikách si drží prvenství; stejně jako loni.

Od sousedů se kraj odlišuje

Jméno Jakub je skutečnou stálicí, vyplývá z údajů Ivy Šnejdové ze středočeské správy Českého statistického úřadu: během posledních 17 roků získalo v kraji deset prvenství a ve zbylých letech bylo na druhém místě. Za nejoblíbenější jméno Šnejdová označila Jakuba také v celé republice. „První místo obsadil v devíti krajích,“ poznamenala. Připomněla, že celostátně se v první trojici umístila ještě jména Jan a Tomáš, což však letos ve středních Čechách neplatí. Naopak dříve nebývalé popularitě se zde těší Filip a Vojtěch.

U dívek letos v kraji vítězí Anny před Eliškami, celorepublikově je pořadí obrácené. Ve středních Čechách je Eliška nejúspěšnějším jménem za posledních 17 let: se sedmi prvenstvími – a má i po třech druhých a třetích místech. Novinkou na pomyslných stupních vítězů v kraji je letos třetí Viktorie: ve sledovaném období od 2003 se toto jméno objevilo takto vysoko poprvé. „Viktorie nahradila z loňského roku třetí Terezu, což je po Elišce celkově druhé nejoblíbenější jméno v kraji; oblíbenost ale postupně ztrácí,“ poznamenala Šnejdová.

V případě rodičů se ve středních Čechách mezi nejčastějšími jmény shoduje s dětmi pouze Jan: mezi tatínky mu patří prvenství. Následují Petrové a Martinové. Maminkami se v lednu staly nejčastěji Lucie, následovány Petrami a Kateřinami.

Nejoblíbenější dětská jména v kraji

Dívky

Pořadí 2014 2015 2016 2017 2018 2019
1. Eliška Eliška Eliška Eliška Anna Anna
2. Anna Tereza Tereza Ema Adéla Eliška
3. Tereza Anna Anna Adéla Tereza Viktorie

Chlapci

Pořadí 2014 2015 2016 2017 2018 2019
1. Jakub Jakub Jakub Jan Jakub Jakub
2. Jan Jan Jan Jakub Jan Filip
3. Tomáš / Matyáš Tomáš Ondřej Matyáš Tomáš Vojtěch


Zdroj: Český statistický úřad; nejčastější jména dávaná středočeským dětem narozeným vždy v lednu příslušného roku