Letních malérů na vodě se však ve středních Čechách odehrává mnohem víc. Před měsícem zemřel v rybníku ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku 73letý muž. Šel si zaplavat – a postihly ho náhlé zdravotní komplikace.

Rozvážně a bezpečně

V čem dělají lidé chyby nejčastěji? Zejména přeceňují vlastní síly, podceňují zdravotní stav, roli hraje i alkohol, který zavinil řadu utonutí i těžkých zranění, má jasno prezident Vodní záchranné služby Českého červeného kříže David Smejkal. „Dále jsou to naprosto zbytečné skoky do vody, které nejen že jsou životu nebezpečné, ale každý rok řadu lidí upoutají na vozík. Proč to všechno musíme dělat, když víme, že nás to může zabít?“ varuje.

V první řadě Smejkal zmínil přecenění sil při přeplavávání přehrad, rybníků a jezer. „To je velký problém Slapské přehrady,“ upozornil. Přikyvuje i Daniel Vičan, místopředseda spolku vodních záchranářů z Prahy 6, který přes prázdniny na Slapech slouží. Plavci, kteří se vydají napříč, si prý navíc neuvědomují, že kříží plavební dráhu – přičemž jejich hlava není z lodí dobře vidět. Rok od roku přibývá těch, jimž vodní záchranáři vysvětlují, že když už chtějí opustit žlutými bójkami vyznačené oblasti vyhrazené plavcům (což není zakázáno), musí pamatovat na to, aby byli vidět: vybavit se barevnou plaveckou čepicí nebo plaveckou bójkou – pořídit se dají zhruba v ceně deseti zmrzlin – a vůbec nejlepší je loďka s průvodcem: poslouží nejen ke zviditelnění, ale i v případě, že plavci dojdou síly nebo ho postihne křeč.

Pro případ, že už k něčemu dojde, doporučuje Smejkal mít v chytrém telefonu nainstalovanou bezplatnou aplikaci Záchranka. Umožní komunikovat s operačním střediskem zdravotnických záchranářů – a díky automatickému odeslání údajů o poloze odpadne zdlouhavé vysvětlování. A pokud jde o událost na vodě či v její blízkosti, kde působí vodní záchranáři, dostanou souřadnice i oni. Jak je to užitečné, opět potvrzuje Vičan ze Slap: například na dvoukilometrové pláži na Nové Živohošti lze hned zamířit k místu, kde je třeba pomoci – bez nutnosti vyhlížet, odkud někdo dává signál máváním ručníkem… „Pokud umíte popsat, kde jste, a vidíte událost na vodě, je vhodné volat linku 112, která informaci předá všem složkám integrovaného záchranného sytému. Ale je pochopitelně možné použít jakoukoli tísňovou linku: 112, 150, 155, 158,“ připomněl Smejkal.

Kázeň na plavidlech

Vodní záchranáři také upozorňují na houstnoucí plavební provoz; přibývá plachetnic i motorových plavidel (zvláště cenově dostupnějších vodních skútrů). Stává se, že vůdci plavidel nedodržují bezpečnou vzdálenost od žlutých bójí označujících místa pro koupání, či dokonce do vyhrazené oblasti vplují. A také se předvádějí a nedodržují omezení rychlosti. V té souvislosti Smejkal vyzývá ke slušnosti a ohleduplnosti. „Naopak vítám, že vznikají vyhrazené části pro sporty jako je vodní lyžování, wakeboarding, akrobacie na skútrech, ale i pro jetboardy,“ poznamenal s tím, že nemá smysl se vývoji bránit.

Nejvíc utonulých má na Benešovsku na svědomí řeka Sázava  
Už dva lidé letos přišli na Benešovsku o život v souvislosti s vodním živlem. Stejně jako za celý loňský rok. Úplně nejhorším však byl z pohledu statistiky těchto tragédií rok 2013. Tehdy se domů od vody nevrátilo šest plavců.

Druhý letošní případ se stal v úterý 25. června. Příbuzní tehdy na Palubě, což je čerčanská plovárna, našli místo svého dědečka jen jeho ručník. Na plovárně s travnatou pláží nad jezem senior trávil od jara do podzimu příjemné chvilky s kamarády.

„Přijali jsme oznámení a pohřešovaném jednaosmdesátiletém muži,“ potvrdila mluvčí benešovské Policie ČR Veronika Čermáková zahájení rozsáhlé noční pátrací akce hasičů a policistů, jimž pomáhal vrtulník s termovizí i potápěči. „Muže jsme krátce před půlnocí nalezli v řece Sázavě utonulého,“ dodala mluvčí.

Právě Sázava každoročně přináší vedle adrenalinových zážitků i bolestné příběhy. Zejména příležitostní vodáci často přeceňují síly a nedovedou správně „přečíst“ řeku. Ta pak bez milosti trestá. A to zejména pod svými jezy. Vyhlášení „zabijáci“ jsou na Benešovsku v Českém Šternberku, Sázavě nebo na Kaňově pod Týncem.

„Kvůli zastaralé konstrukci voda přepadává přes hranu jezu do vývařiště, které je hlubší, než odtoková strana. Proto se voda vrací z poměrně velké dálky pod padající vodu a člověka není schopen se z proudu dostat,“ potvrdil Jaromír Biolek, který v Týnci provozuje vodácké centrum.

Právě jezem v Sázavě pod klášterem v půli prázdnin 2010 teklo po deštích více vody, než obvykle. Nejen na to doplatili po desáté večerní čtyři muži ve věku 20 a 21 let. Na jízdu na lodi se posilnili alkoholem. Poté, co se jejich loď převrhla, uvízli ve zpětném proudu a trvalo velmi dlouho, než se z „vracáku“ dostali. „Dva z nich byli podchlazení a převezli jsme je do nemocnice,“ potvrdila tehdejší mluvčí ZZS Tereza Janečková s tím, že třetí z mladíků byl ve stavu po tonutí převezen na JIP. Čtvrtého vodáka ale záchranáři ten, ani následující den, nenašli. To se podařilo až skoro o týden později. Řeka mladíkovo tělo vydala několik kilometrů pod Sázavou.

Doporučení vodních záchranářů

* Plavání:
- Ve vodě platí pravidlo, že bychom se měli hlídat a sledovat navzájem (a pokud se někdo nehýbe, neplavat pryč, ale oslovit ho)
- Nechoďte do vody sami – a nejlépe s nějakou plovoucí pomůckou: plaveckou bójkou či jiným vhodným předmětem, který umožní nejenom oporu v případě potíží, ale také bezpečnou záchranu další osoby
- Přecenění vlastních sil provází zvláště přeplavávání přehrad, rybníků a jezer – a nebezpečí vyčerpání či zdravotních problémů (což se týká všech věkových skupin!) hrozí zvlášť při cestě zpět

* Bazény a zahradní jezírka:
- Buď musíte dítě naučit plavat, nebo je nezbytné zajistit bazén tak, že ani zvídavé dítě se do něj nedostane
- Obecně platí pravidlo, že čím víc lidí dítě hlídá, tím méně je hlídáno – jinak řečeno: nikdo neví, kdo ho má na starost

* Plavecké pomůcky pro děti
- Rodiče by neměli používat jako sebezáchranné prostředky pro děti cokoli, co je nafukovací
- Vůbec nejhorší jsou nafukovací kruhy (dítě může lehce vyklouznout a kruh již nezachytí), ale také rukávky jsou problematické; mohou prasknout

* Bezpečné dětství:
- Preventivní program Bezpečné dětství – U vody bez nehody na (www.bezpecnedetstvi.cz) představuje rizika
- Co může hrozit a čeho a čeho se vyvarovat, názorně dětem ukazuje žabák Kvaky

Zdroj: David Smejkal, prezident Vodní záchranné služby ČČK