Jen během Štědrého dne je v celé republice mimo své rodiny téměř 1,2 tisíce zaměstnanců Skupiny ČEZ, připomněl Schnepp. „Ve středních Čechách to jsou hlavně směnaři z nepřetržitého provozu Teplárny Energotrans (Elektrárna Mělník), ale i tamní podnikoví hasiči, obsluhy vodních elektráren, dispečeři a montéři z ČEZ Distribuce,“ konstatoval. S dodatkem, že další desítky pracovníků drží doma pohotovost na telefonu.

Aby bylo zajištěno teplo pro Prahu a další města, v Energotransu se na Mělnicku pracuje jako kdykoli jindy. „Ve směnném provozu se podle plánovaného rozpisu točí všechny směny v plném obsazení,“ konstatoval ředitel společnosti pro správu a bezpečnost Miroslav Krebs. Výrobní ředitel Jiří Bukovič upřesnil, že každý sváteční den a na přelomu roku je v mělnické lokalitě, kde se pracuje 12hodinových směnách, v práci 80 směnových pracovníků. „Zároveň to jsou první Vánoce, kdy je velín mělnické trojky bez výzdoby a zcela opuštěn, jelikož výrobní blok 500 MW byl v polovině letošního srpna trvale odstaven z provozu,“ poznamenal Bukovič.

„Protože Teplárna Energotrans zásobuje teplem Prahu, Neratovice, Mělník a Horní Počaply a Vánoce spadají do běžné topné sezony, bude výroba tepla po celou dobu v plném provozu bez omezení. Vzhledem k chladnému rázu počasí a průměrným prosincovým denním teplotám lze předpokládat, že teplárna pojede naplno s dodávkou 650 MWt do horkovodu do Prahy,“ uvedl dále Schnepp. Upřesnil, že ve výrobně EGT1 to znamená nepřetržitý provoz šesti kotlů a čtyř turbogenerátorů. Ve výrobně EGT2 běží jeden výrobní blok B10, přičemž dodávky tepla z tohoto bloku se využívají jak do horkovodu pro Prahu a město Neratovice, tak do horkovodu pro Mělník a Horní Počaply.

Podstatně skromnější osazenstvo mají středočeské vodní elektrárny Skupiny ČEZ. Dva, případně o něco více lidí slouží na směně na vodních dílech Vrané, Štěchovice, Slapy, Kamýk, Orlík a Obříství. Malá vodní elektrárna Mělník je bezobslužná; dohled zajišťují pracovníci z Obříství.

Aby nezhasly stromečky ani televize

„Štědrovečerní večeři i oslavy konce starého a příchodu nového roku si musí nechat ujít i někteří pracovníci poruchové služby, provozní elektrikáři, elektromontéři, dispečeři, operátoři call centra a řada dalších profesí souvisejících s distribucí elektřiny. Právě mezi nimi je také hodně těch, kteří jsou doma „na telefonu“ připraveni vyrazit zasáhnout, kdyby to bylo třeba.

Místopředseda představenstva ČEZ Distribuce Radim Černý konstatoval, že vyjet do terénu a odstranit eventuální poruchy na vedení jsou pohotovostní připraveny okamžitě. „Pět desítek jich bude o svátcích dbát na to, aby „nezhasly“ vánoční stromečky a televize s pohádkami. V případě blížící se nepřízně počasí se tyto počty navyšují o další desítky pracovníků dispečinku a poruchové služby, kteří zůstávají o svátcích v pohotovostním režimu,“ slibuje Černý, že případné poruchy se budou řešit tak rychle, jak jen to půjde. Naopak údržba, která by si vynucovala předem plánované odstávky, se do konce roku nechystá.