Před rokem byly závady zjištěny u 30 procent kontrolovaných stánků s občerstvením, uvedla Dana Šalamunová z krajské hygienické stanice. V osmi případech z 26 kontrol!

Problémy kolem čistoty

„Stánkaři nejčastěji chybovali v neudržování ploch a zařízení pro manipulaci s potravinami v čistotě a dobrém stavu, nedodržování podmínek pro skladování potravin a pokrmů,“ shrnula Šalamunová nejčastější prohřešky. Ty mohou mít na svědomí i brigádníci, z nichž někteří nemají dost zkušeností s tím, jak by si měli správně počínat.

Také provozovatelé stánků ale leccos opomenou. Zapomínají třeba na zajištění mytí rukou obsluhy, dále jde o nedostatečné vybavení – a evergreenem zůstávají chybějící informace o alergenech. „Za tyto prohřešky bylo uloženo celkem sedm finančních sankcí v celkové výši 11 500 Kč a jedno napomenutí,“ připomněla Šalamunová loňskou bilanci.

Nejdřív vše obhlédnout

Letos se kontroly zatím rozjíždějí, uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Jarmila Rážová. Ty loňské vnímá pozitivně. „Potvrdily, že většina provozovatelů stánkového prodeje občerstvení základní hygienická pravidla dodržuje,“ konstatovala. Poznamenala však, že každý by si měl – ve vlastním zájmu – dobře prohlédnout, kde a co si kupuje.

„Abyste zabránili případným nepříjemným zdravotním obtížím, doporučuji dříve, než se rozhodnete zakoupit si pokrmy ve stánku s občerstvením, provést obhlídku provozovny a všímat si její čistoty – a také čistoty a vystupování obsluhy. Pokud nebude něco podle vašich představ, je lepší navštívit jiné zařízení,“ říká Rážová. A její hlavní rada? „Důležité je konzumovat pouze dostatečně tepelně opracované pokrmy. Pokud se vám tedy teplota nebo chuť jídla nezdá, raději ho nejezte.“

Prověřuje se vše možné

Vánoční trhy se stávají i cílem návštěv dalších kontrolních orgánů. Patří k nim především ČOIka – Česká obchodní inspekce, jejíž pracovníci například prověřují i to, zda zákazník dostává správnou míru. Z minulosti jsou známy třeba případy, kdy nabízená „dvě deci“ svařáku byla na objem podstatně hubenější.

Jako kontroloři se však mohou objevit třeba i zástupci veterinární správy, zajímající se o potraviny živočišného původu, a dokonce i hasiči – do jejich působnosti patří prověřování protipožárních opatření včetně kontroly zacházení s plynovými spotřebiči. Někdy mohou kápnout i na vyslovené zrůdnosti týkající se instalace elektrického osvětlení, budící obavy už na první pohled. I v tomto případě maléry známé z minulosti ukazují, že nejde o zbytečnost.

Nabídka stánkového občerstvení na vánočních trzích- Teplé nápoje: například svařené víno, káva, grog, punč nebo horká čokoláda
- Pokrmy připravované na grilu: grilovaná masa, uzenina nebo sýr
- Prodej hotových pokrmů: například halušek s uzeným masem, masových směsí se zeleninou či zabíjačkového guláše
- Další typické stánkové pochoutky: trdelník, langoše, bramborák, hranolky či bramborové spirály nebo speciality asijské kuchyně