Znamenaná to především změnit současné porosty s převahou smrků na lesy smíšené; s druhovou skladbou dřevin podobnou té, jaká byla v dané lokalitě předtím, než své představy o proměně krajiny začali uplatňovat lidé. Podoba nových lesů bude vycházet z projektů beroucích v potaz řadu souvislostí: třeba nadmořskou výšku, místní mikroklima, převažující větry, ale například i složení půdy či svažitost.

Navíc se má naplňovat filozofie, že buřeň – tedy plevel mezi stromy – není pro lesníky nepřítelem, ale vlastně spojencem. Jakkoli třeba houbaře tyhle změny asi moc nepotěší.

Ohniskem sobotního úsilí se ve středních Čechách stane lokalita Vráž u Komorního Hrádku na Benešovsku, kde se do aktivit spojených s vysazováním nových stromků a jejich ochranou či úklidem lesa po těžbě zapojí i známý kardiochirurg Jan Pirk. Očekáváni jsou rovněž sportovci bývalí i současní: Martin Doktor (kanoista a sportovní ředitel Českého olympijského výboru), Jiří Kejval (veslař a předseda Českého olympijského výboru), Šárka Strachová (alpská lyžařka) i jezdci závodu Rallye Dakar 2019 v čele s Martinem Macíkem.

Podrobnosti zveřejněné na www.sazimelesynovegenerace.cz připomínají, že pracovat se zde bude na více lokalitách; na vzdálenější místa zajistí dopravu minibusy i autobus (to se však bude lepší předem ozvat na telefonní číslo 956 266 108 či na e-mailovou adresu jana.sedlackova@lesycr.cz).

Vedle zalesňování a výroby oplocenek, k čemuž nářadí poskytnou organizátoři, na Vráži u Komorního Hrádku čekají na návštěvníky výstava lesnické techniky, informace o lesnickém plánování i lesní pedagogika pro nejmenší. Dojde rovněž na loupání dříví ručním loupákem, měření kmenů a měření volně stojících stromů. A také na občerstvení: nejen opékání buřtů, ale chystají se i zvěřinový guláš a zvěřinové klobásy. Hry a soutěže nabízejí střelbu ze vzduchovek i z biatlonové laserové pušky – a dokonce házení oboustrannou sekerou.

Zpravidla se koná jedna akce v kraji, což ve středních Čechách platí; někteří Středočeši to tak mohou mít blíž k sousedům. Třeba na Plzeňsko na lokalitu Přírodní park Kornatický potok – Maršál poblíž obce Šťáhlavy, kde se bude možno při práci potkat hned s několika olympijskými medailisty: házenkářem Vladimírem Jarým či sportovními střelci Kateřinou Emmons a Miroslavem Vargou. Daleko pro leckoho nemusí být ani Smyslov na Táborsku, kde se lze zapojit do obnovy lesa po boku hereček Petry Nesvačilové a Evy Josefíkové.

Někdejší olympionici se také dají do díla v Ústeckém kraji, kde se do lokality Lovečkovice chystají běžkyně na lyžích Květa Jeriová-Pecková, veslař Zdeněk Pecka i hokejisté Jiří Šlégr, Josef Beránek a Martin Škoula, či v Libereckém kraji, kde se na Ještědském hřebenu akce zúčastní běžec na lyžích Václav Korunka i skokani Pavel Ploc a Jiří Malec.

Lákadlem se mohou stát také Slatiňany na Pardubicku s účastí operní pěvkyně Dagmar Peckové a tanečnice Veroniky Lálové či Pelestrov na Vysočině, kde se má zapojit bývalý hokejový obránce a trenér Milan Chalupa.

Podle mluvčí státních lesů Evy Jouklové jsou lesníci připraveni i na to, že na jednotlivé lokality mohou dorazit třeba tisíce lidí; včetně rodin s dětmi.