Bude zde jak vzdělávací centrum, tak rodinné domy a další občanská vybavenost. Přesto se bude jednat o otevřené zařízení přístupné všem lidem toužícím po duchovním zážitku, nikoli o uzavřenou komunitu.

V plánu je škola pro zhruba 150 studentů, prostor k meditaci - Gönpa a více než 90 rodinných domů.

O koupi pozemků jedná aktuálně nadační fond Tertön Foundation s jejich vlastníkem, společností Rezidence Marina Ostrava. Ta spadá do skupiny Asental Group Zdeňka Bakaly.

Člen správní rady fondu Vladimír Zuzák Kladenskému deníku řekl, že záměr postavit centrum buddhismu na Kladensku je poměrně čerstvou záležitostí a veškerá jednání jsou na samém počátku.

Lokalita v sousedství Turyňského rybníka byla osobně vybrána tibetským lamou linie Ňingma, Jeho Svatostí Drubwangem Tsori Dečhen Rinpochem. „Podobných, ač menších Stúp existuje v Evropě kolem dvou set padesáti. Tibetský lama si osobně pro vznik tohoto vybral Českou republiku a Kladensko záměrně pro ideální polohu v Evropě i blízkost mezinárodního letiště. Místo má velký potenciál k tomu, aby se odtud do České republiky a sousedních zemí šířily mír a harmonie.

| Video: Youtube

Kromě toho, že má lokalita potenciál pro realizaci projektu, je potřeba zajistit i praktické náležitosti. „Jsme ve fázi, kdy si nadační fond prověřuje technický a právní stav věci. Více se k této záležitosti nebudeme vyjadřovat,“ sdělil Kladenskému deníku mluvčí Asental Group Tomáš Neščák.

Zda buddhistické centrum skutečně na bývalé „Vaňkovce“ vznikne, je proto během na dlouhou trať. Vyjádřit k záměru se musí mnoho úředníků a stejně tak místních obyvatel. Ti se sejdou na veřejném projednávání 8. července. „Pokud by vše šlo ideální cestou, více budeme znát nejdříve za dva až tři roky. Cokoli nyní sdělovat je předčasné,“ dodal člen správní rady fondu Vladimír Zuzák.

Jak podotkl, názor zdejších obyvatel je pro jejich nadaci velmi důležitý. „Budeme se snažit vysvětlit lidem, co pozitivního náš záměr přináší. Velmi nám záleží na postoji místních obyvatel. Naší snahou je přinést lidem harmonii, mír a klid mysli, nikoli jít proti jejich vůli,” zdůraznil Zuzák.

Náklady na vybudování stúpy na Kladensku nebyly přesto dosud vyčísleny, ale jak dodává Zuzák, finance by na výstavbu duchovního centra získali od mecenášů a sympatizantů buddhismu, stejně jako v jiných případech. Podle posledních průzkumů se k tomuto učení hlásí v Česku kolem sedmi tisíc lidí.

| Video: Youtube