Nemocným s Alzheimerem, ale i pečujícím osobám pomáhá například organizace Dementia. Lidé tak mohou prožívat plnohodnotný a aktivní život navzdory jejich nemoci. „Velmi často se totiž lidé s touto nemocí a jejich rodiny izolují od svého okolí,“ vysvětluje ředitelka organizace Dementia Veronika Maslíková.

„Těch důvodů dobrovolné izolace je více, patří mezi ně nepochopení nemoci ze strany okolí, obava ze ztrapnění, když se nemocný chová nějak nepatřičně, nebo nechuť nemocného komunikovat se svým okolím, které již dobře nepoznává,“ podotkla.

Panenky UNICEF. Ilustrační foto.
Panenek zachraňujících životy senioři dodali o stovku víc než loni

Při správném pochopení, jak je potřeba jednat s lidmi, kteří mají Alzheimerovu nemoc, je možné je i jejich rodiny lépe začleňovat do normálního života společnosti.

10 mýtů o Alzheimeru.Zdroj: Organizace Dementia

V České republice žije podle České Alzheimerovské společnosti zhruba 158 000 osob, které trpí touto nemocí a počet nemocných se každoročně zvyšuje. Přesto kolem Alzheimerovy choroby koluje mezi lidmi řada mýtů či pověr, které znesnadňují život jak nemocným, tak lidem, kteří o ně pečují.

U příležitosti Mezinárodního dne Alzheimerovy choroby se snaží nejčastější mýty představit a vysvětlit organizace Dementia, která se zaměřuje na pomoc zejména lidem pečujícím o své nemocné blízké s Alzheimerovou chorobou.

Solární elektrárna. Ilustrační snímek.
Zvědavce zvou k návštěvě solární elektrárny