Předchozí
1 z 9
Další

Chrám sv. Barbory
Kde: Kutná Hora
Otevírací doba: pondělí - sobota 9 – 18 , neděle 11 – 18; prázdninové výjimky jsou dostupné na webu kutnohorské farnosti
Proč přijít: Chrám se začal stavět na konci 14. století a je jednou ze čtyř staveb katedrálního typu v České republice. Stojí na skále na západním svahu říčky Vrchlice, nad místem, kde byl hlavní vstup do nejhlubšího dolu města. Chrám se tyčí nad krajinou, jako by do ní od věků patřil. Byl stavěn po vzoru velkých francouzských katedrál.

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře.Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře.Zdroj: Deník/Michal Bílek

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci
Kde: Kutná Hora
Otevírací doba: pondělí zavřeno, úterý – sobota 9 – 18, neděle 11 – 18
Proč přijít: Nejstarší katedrální chrám střední Evropy (1320), přestavěn Janem Blažejem Santinim ve slohu barokní gotika (1709). Vzácná a unikátní památka UNESCO je konventním chrámem bývalého nejstaršího cisterciáckého opatství v Čechách (zal. 1142). Spolu se světoznámou sedleckou kostnicí tvoří tento chrám ucelený komplex nejstarší části Kutné Hory.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci.Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci.Zdroj: Deník/Michal Bílek

Chrám sv. Bartoloměje
Kde: Kolín
Otevírací doba: úterý–pátek 9–17 hodin, sobota–neděle10–17 hodin , prodej vstupenek v pokladně Regionálního muzea v Kolíně v Červinkovském domě 
Proč přijít: Jde o další stavbu katedrálního typu. Chrám sv. Bartoloměje v Kolíně je jednou z nejvýznamnějších středověkých stavitelských památek v Evropě. Založen byl ve druhé polovině 13. století, v první polovině 18. století byl areál rozšířen o pozoruhodnou barokní kostnici.

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně.Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně.Zdroj: Zdeněk Hejduk

Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Kde: Praha
Otevírací doba: pondělí – sobota 10 – 18, neděle 12 - 17
Proč přijít: Poslední ze čtyř katedrál nacházejících se v České republice. V žádném jiném monumentu nejsou tak výrazně vepsány  dějiny českých zemí a jejich obyvatelstva jako právě tady. Návštěvu lze spojit i s Pražským hradem.

Katedrála sv. Víta na Pražském hradě.Katedrála sv. Víta na Pražském hradě.Zdroj: DENÍK/Vít Šimánek

Sázavský klášter
Kde: Sázava
Otevírací doba: Svatoprokopská Sázava (základní okruh) – po dobu prázdnin úterý – neděle 10 – 17; Severní klášterní zahrada 1.7. - 6.7. pondělí – neděle 10 – 18, 7.7. - 31.8. - úterý – neděle 10 – 18
Proč přijít: Starobylý klášter vypínající se na skalnatém ostrohu nad jedním z četných zákrutů romantické řeky Sázavy je národní kulturní památkou spojenou s českým zemským patronem sv. Prokopem. Ve svých počátcích proslul jako centrum slovanské liturgie a vzdělanosti. Dodnes je poutním místem ke sv. Prokopovi a autentickým pamětníkem deseti staletí českých dějin s pestrou mozaikou staveb z nejrůznějších historických a uměleckých období.

Sázavský klášter.Sázavský klášter.Zdroj: Deník / Zdeněk Kellner

Kostel sv. Jiljí
Kde: Nymburk
Otevírací doba: pondělí – neděle 10 - 18
Proč přijít: Gotický chrám v historické části města na Kostelním náměstí. O vzniku kostela nejsou dochované prameny, ale předpokládá se, že byl založen ve 13. století, ve stejné době jako samotné město. Je ukázkou gotické cihlové architektury, jen na některé stavební články byl použit pískovec, jeho štíhlá věž se vypíná do výšky 66 metrů a tvoří spolu s hradbami typickou kulisu města.

Kostel svatého Jiljí, z jehož věže je jeden z nejkrásnějších pohledů na Nymburk.Kostel svatého Jiljí, z jehož věže je jeden z nejkrásnějších pohledů na Nymburk.Zdroj: Deník / Miroslav Jilemnický

Chrám sv. Petra a Pavla
Kde: Mělník
Otevírací doba: pondělí – neděle 9 – 17
Proč přijít: Chrám sv. Petra a Pavla patří k nejvýznamnějším, nejhodnotnějším a nejstarším stavbám nejen města a regionu, ale i celých Čech. V jeho stavbě najdete románský, gotický, renesanční, barokní a historizující novorománský sloh. Ve zvonici věže se nacházejí tři zvony. Největší z nich, zasvěcený sv. apoštolům Petru a Pavlu, má hmotnost 3100 kg. Samostatným vchodem je možné sestoupit do krypty kostela, v níž se nachází mělnická kostnice založená v 16. století. Zde jsou uložené ostatky více než 10 000 osob.

Chrám sv. Petra a PavlaChrám sv. Petra a PavlaZdroj: Archiv

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie, Svatá Hora
Kde: Příbram
Otevírací doba: Areál pondělí–sobota 6:30–18:00, neděle 6:30–17:00; Svatohorské schody 8:00–17:00
Proč přijít: Poutní bazilika je součástí celého areálu Svatá Hora. Jde o poutní místo, které nemá v České republice obdoby. Svatá Hora není jen bazilika s klášterem. Je to barokní perla s mnoha nádhernými výhledy, tajemnými místy nebo romantickými zákoutími. Za vidění stojí i Svatohorské schody. O nejstarších dřevěných, otevřených schodech, je zmínka roku 1658. Stavba prvních krytých schodů byla zahájena roku 1670, současnou podobu získaly v letech 1727–1728. Uvádí se, že schodů je celkem 365, včetně schodiště ke Korunovačnímu oltáři. Ve schodišti je jich 343 a jsou 400 metrů dlouhé.

Svatá Hora v Příbrami.Svatá Hora v Příbrami.Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje

Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kde: Kladno
Otevírací doba: Kostel mimo bohoslužby přístupný není. Každou neděli je otevřeno půl hodiny před bohoslužbou od 9:30 - 11 hodin, v dalších dnech se otevírací doba mění vždy v závislosti na bohoslužbách.
Proč přijít: Je nejvýznamnějším kladenským kostelem. Nachází se v centru města na náměstí starosty Pavla, jehož je dominantou a stojí v sousedství radnice. Chrám byl vybudován na místě původního gotického kostela ze 14. století. Současný svatostánek byl postaven letech 1897 – 1899 jako trojlodní novorománská bazilika s věží podle projektu Ludvíka Láblera.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, náměstí Starosty Pavla, Kladno.Kostel Nanebevzetí Panny Marie, náměstí Starosty Pavla, Kladno.Zdroj: Deník/Jan Brabec