Provoz potravinové banky, která shromažďuje potravinovou pomoc pro potřebné a zajišťuje její nasměrování ke spolupracujícím organizacím, ale chystá i balíčky pro jednotlivce, je z podstatné míry financován díky státním dotacím; jak však řekla Deníku ředitelka potravinové banky Věra Doušová, obzvlášť nyní jsou příspěvky od kraje a hlavního města velmi vítané: podpora od státu totiž dorazí později.

V minulosti kraj posílal podporu ve výši 550 tisíc korun za rok, loni to byl milion – a letos miliony dva, připomněla hejtmanka Petra Pecková (STAN). Upozornila, že je to dáno výrazným zvýšením počtu odběratelů. Prostřednictvím 264 organizací, které odebírají potraviny pro své klienty (a jde nejen o neziskovky; mezi odběrateli jsou i města a obce) pomáhá banka nasytit na 70 tisíc lidí, přímo si poukázkami od sociálky potvrzujícími nárok na potravinovou pomoc nyní přichází pro připravené balíčky před 2,4 tisíce lidí – přičemž není tolik vzdálená doba, kdy jich bylo kolem čtyřicítky; tehdy pracovníci nejen oslovovali jmény, ale často znali i jejich příběhy.

Hejtmanka Pecková zdůraznila, že na základě osobní návštěvy může potvrdit, jak odpovědně a s velkou pečlivostí je potravinová banka vedena – a hospodaří dobře. Připomněla, že například pro zpracování získaného ovoce a zeleniny, které by mohly podlehnout rychlé zkáze, zřídila banka díky dotaci ministerstva práce a sociálních věcí kuchyni. „Vyrábějí tam například marmelády či chutney,“ připomněla s tím, že banka zde rovněž pořádá kurzy vaření.

„Chtěla bych kolegům poděkovat za to, že poskytnutí navýšeného příspěvku schválili,“ zhodnotila hejtmanka téměř jednohlasný výsledek hlasování zastupitelů. „Potravinová banka pro Prahu a střední Čechy je pro mnoho lidí opravdovou záchranou,“ zdůraznila. Připomněla, že banka pomáhá nejen lidem bez domova, ale i řadě dalších skupin: třeba osamělým matkám s dětmi, seniorům či obyvatelům azylových domů. „Přerozděluje potraviny od řetězců, od výrobců a soukromých dárců,“ upřesnila Pecková.