Na dotaz, co chce nová koalice změnit na fungování kraje zcela okamžitě, odpověděl, že to je změna komunikace s veřejností. „Odstranění turniketů u vchodu do krajského úřadu, potom zásadně jiný přístup ke Středočechům. To je, řekl bych, první krok. A potom dát samozřejmě do pořádku správu a údržbu silnic, nastavit jasný systém a řád; to bude další z těch významných kroků,“ řekl, jaké změny čeká fungování Středočeského kraje po letošních volbách.

Zcela zásadní oblastí pro fungování nové koalice je potom otázka, zda se bude ODS ucházet o hejtmanský post. „Chceme změnit styl fungování kraje. K tomu patří, že respektujeme pozici hnutí STAN jako nejsilnějšího subjektu v koalici,“ odpověděl Martin Kupka. Z jeho vyjádření se tak dá předpokládat, že se ODS nebude o nejvyšší post ucházet a přenechá ho vítězi voleb. Při dotazu, jaká koalice se na kraji nově rýsuje, odpověděl, že vedle hnutí STAN jedná ODS s Piráty i TOP 09.

Nynější hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) vyjádřila připravenost jednat o případné koalici, pokud takovou nabídku dostane. Na dotaz Deníku, zda by o takové variantě ODS jednala, reagoval Martin Kupka překvapeně. „Nedává mi moc taková spolupráce smysl,“ odpověděl.