Počet nově evidovaných případů koronavirové nákazy v kraji se ve středu 12. ledna vyšplhal na bezmála dva tisíce: jde o 1982 lidi. V uplynulých týdnech jich bylo kolem tisícovky: 5. ledna 1073 a 29. prosince 918. Viditelné rozdíly nabídlo už úterý, kdy se koronavirové statistiky pro Středočeský kraj vyhouply z pondělní hodnoty 969 na 2022, přičemž hejtmanka Petra Pecková (STAN) po středečním jednání krajského krizového štábu připomněla srovnání s prvním lednovým úterkem: „Minulý týden ve stejný den to bylo 1329 osob.“

Online reportáž

Zdá se přitom, že aktuální nárůst spíše než s návratem k běžnému způsobu života po období svátků souvisí s šířením nakažlivější varianty omikron. Tu v celostátním měřítku laboratoře odhalují už ve více než polovině zkoumaných testů.

Takzvané incidenční číslo, tedy přepočet potvrzených případů na sto tisíc obyvatel za posledních sedm dní, ve čtvrtek dosahuje ve středních Čechách 583, na což se zvýšilo ze středečních 518. V Praze, kde jsou nyní denní nárůsty třítisícové, má aktuální hodnotu 937 (ve středu to bylo 835; nástup onemocnění je tedy ještě výraznější) – a v celorepublikovém měřítku se teď jedná o přepočtenou hodnotu 478 (ve středu 440).

Nejzasaženější oblastí je v kraji nejbližší okolí hlavního města: Praha-západ a jen s o něco nižší mírou incidence Praha-východ, uvedla Pecková. Středočeský radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS) doplnil, že nejvýznamněji se nákaza šíří v populaci starších školních dětí a mladých lidí. „Typicky 16–30 let, konstatoval.

V nemocnicích je nyní vcelku klid

Ve středočeských nemocnicích podle slov radního doznívá nákaza variantou delta – což znamená stabilizovanou situaci a obnovení plánovaných operací. Co provede omikron, se teprve ukáže – podle Pavlíkových slov existují různé odhady vývoje. „Od scénáře s poloviční zátěží nemocnic oproti variantě delta až po scénář, který počítá se zátěží na stejné či vyšší úrovni. Vždy s tím, že celkový počet nakažených bude výrazně vyšší, ale nebude nutná hospitalizace,“ připomněl radní.

Covidové statistiky nicméně prokazatelně spějí k dalšímu smutnému mezníku. Počet úmrtí, která hygienici a ministerstvo zdravotnictví evidují v souvislosti s nákazou koronavirem, se od počátku sledování vývoje pandemie blíží ke čtyřem tisícům. Ve čtvrtek ráno šlo přesně o 3954 zesnulé – přičemž ani jeden den od počátku ledna se neobešel bez nových záznamů: přibývalo jich od jednoho po dvanáct.