Až do 16. prosince lze třeba přispívat finančně i drobnými dárky do vánoční sbírky Pro Barboru. Dary budou určeny Domovu Barbora v Kutné Hoře, který poskytuje sociální služby zejména seniorům a hendikepovaným.

„Někteří naši klienti trpí nedostatkem peněz a nemohou si hradit věci pro radost. Proto oceníme různé laskominy, knihy, křížovky, ale i hygienické potřeby jako jsou sprchové gely, holící potřeby a antiperspiranty,“ vysvětlila ředitelka Domova Barbora Jitka Řepová.

Zapojit se rozhodli také žáci místních škol. Na VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora je tak k dispozici sběrné místo, které zajišťují aktivní studenti. Na Domov Barbora lze přispět i finančně na transparentní účet.

Vánoční sbírku pro Barboru organizují studenti kutnohorské průmyslové školy.
Vánoční sbírku pro Barboru organizují studenti kutnohorské průmyslové školy

Cukroví pro bezdomovce

Poněkud méně tradiční cestou se rozhodli pomoct v Mladé Boleslavi, a to uspořádáním sbírky cukroví pro lidi bez domova „Cukroví bude odevzdáno do Střediska naděje, uzávěrka je 20. prosince,“ řekl organizátor Zdeněk Štěpánek.

„Na Štědrý den budou všechny dobroty doneseny do Střediska. Reklamy na tuto akci teprve připravujeme, ale doufáme, že odezva bude co největší. Dobrovolníci nám cukroví můžou nosit na adresu Husova 325,“ dodal s tím, že cukroví je nutno donést v krabicích či miskách, které mohou dárci postrádat.

Nocleženky Armády spásy

Jinou pomoc bezdomovcům pak nabízí Armáda spásy. „Lidé ve Středočeském kraji mohou přispět nákupem takzvaných Nocleženek, díky nimž má člověk z ulice možnost strávit noc na některé z ubytoven Armády spásy, najíst se a osprchovat,“ přibližil účel Nocleženek mluvčí Přemysl Kramerius.

„Nejedná se o pražskou záležitost, jak by se mohlo zdát, protože mnoho středočeských bezdomovců se kvůli Nocleženkám na zimu stahuje do hlavního města,“ upozornil Kramerius. Dobrovolníci také mohou nosit teplé oblečení, deky, spacáky a zimní obuv do pražské pobočky Armády spásy, odkud jsou dary posílány také do Středních Čech.

Pro opuštěná zvířata

Vánoční sbírky nepomáhají jen lidem, ale také zvířatům. Granule, hračky i pamlsky pro opuštěné psy je možno donést do Rádia Signál v Mladé Boleslavi nebo do psího útulku v Lysé nad Labem. Opomenuty nezůstanou ani toulavé kočky.

Sbírku na jejich podporu vyhlásila Liga na ochranu zvířat společně s Městským Tylovým divadlem v Kutné Hoře. Sběrné místo pro kočičí granule, kočkolity, pelíšky a hračky je tak ve foyer Tylova divadla. Přispět se dá i finančně na transparentní účet nebo zakoupením dárkového poukazu.

Vizovické pečivo v Berouně
Do předvánoční nálady vpadla nahota

Pomohou sportem

V Kolíně připravují již podeváté basketbalový maraton. Výtěžek ze sbírky, do které bude možnost při této příležitosti přispět, pomůže místnímu dětskému centru.

„Ze zájemců jsou vytvořeny dvě skupiny, jedna hraje za dětské centrum, druhá za postiženého chlapečka, kterého zatím nemůžu jmenovat. Po celou dobu trvání akce je možné přispět peníze do kasičky. Ty jsou pak rozděleny mezi oba subjekty,“ popsal manažer kolínského basketbalového klubu Miroslav Sodoma.

Vybírají na pomník TGM

V Nymburce je pak možnost přispět finanční částkou na obnovu busty T. G. Masaryka. Na křižovatce dnešních ulic Palackého a Maršála Koněva stávala v letech 1930 až 1943, za okupace ji ale Němci použili jako dělovou střelu. Projekt spustilo ještě bývalé vedení města, které chtělo pomocí sbírky rovněž zjistit, jestli občané o pomník vůbec stojí.

Přispět lze na transparentní účet, ale také do některé z kasiček v Hálkově městském divadle nebo v místním turistickém informačním centru. „Projekt vymyslelo bývalé vedení, ale my ho dotáhneme do konce,“ poznamenal současný starosta Tomáš Mach.

Karolína Sýkorová

Projekt Ježíškova vnoučata splnil přání seniorům ve Zruči nad Sázavou
Projekt Ježíškova vnoučata splnil přání seniorům ve Zruči nad Sázavou