Profesionální hasiči z Benešova dolaďují poslední detaily pro krajskou soutěž záchranářů v pomoci zraněným

V průběhu pokusu se hodnotí mnoho detailů, které nakonec rozhodují v konečném umístění družstva.

„Soutěže se konají každoročně a ve středních Čechách máme několikanásobné mistry republiky. Soutěžní družstvo z Hořovic je na vrcholu v těchto soutěžích již několik let. Zdálo by se, že pak není problém zvládnout pokus jako oni, ale opak je pravdou, protože pokaždé mají přichystané nějaké překvapení a na ostatních je, jak se jim přiblíží," vysvětlil Jiří Černovský, velitel benešovské požární stanice HZS.

Rozhodčí při taktická části hodnotí zejména velitele, jeho rozhodování, komunikaci členů družstva, vhodnost zvolené cesty k postižené osobě a také dodržování bezpečnosti zásahu. Technická část je hlavně o používání technických prostředků, a postupu při vyprošťování zraněné osoby.

Zdravotnická část posuzuje komunikaci se zraněnou osobou, poskytnutí předlékařské pomoci a také způsob předání pacienta Zdravotnické záchranné službě.

„Soutěže jsou přínosné pro soutěžící už jen tím, že se neustále zdokonalují v používání vybavení, ale v reálu je to trochu jinak. Tam je hlavní motivací zasahujících hasičů vyprostit a předat zraněnou osobu záchranné službě co nejefektivněji tak,  aby se jí dostalo kvalifikované pomoci a následně také od lékařů v nemocnici," upřesnil Jiří Černovský s tím, že  děkuje  kolegům z benešovské Zdravotnické záchranné služby   za vynikající spolupráci a profesionální pravidelná školení hasičů, kteří  vědomosti a znalosti několikrát použili v situacích, kdy šlo o lidské životy.

„Věřím, že se moji chlapy v konkurenci kolegů z územních odborů Středočeského kraje neztratí a s jejich výkonem budeme všichni spokojeni. Ať už soutěž dopadne jakkoli vím, že tito lidé jsou po vyhlášení poplachu schopni profesionálně pomoci svým spoluobčanům v nouzi  a za to jsem na ně pyšný," dodal velitel.