„České dráhy vyhlásily tuto slevu v Tarifním a přepravním věstníku také pro platnost jízdního řádu 2015 za obdobných podmínek jako nyní," potvrdil Petr Šťáhlavský z generálního ředitelství ČD.

Poloviční a čtvrtinové slevy

sleva 50% = Benešov – Vlašim – Trhový Štěpánov
sleva 25% = Benešov – Mezno, Olbramovice – Sedlčany, Sázava Černé Budy – Světlá nad Sázavou, Kolín – Ledečko, Kutná Hora hl. n. – Zruč nad Sázavou

Prokazovat nárok na slevu na uvedených tratích cestující nijak nemusí. Pokladní nebo jiný pracovník dopravce prodávající jízdenky jí odečítá při tištění dokladu automaticky.

Slevy nelze kombinovat

Ale pozor! Uvedené tarifní slevy se nedají kombinovat s dalšími úlevami jízdného a především platí výhradně ve zmíněných úsecích, popřípadě na dvou bezprostředně navazujících úsecích. Třeba z Bystřice do Sedlčan nebo z Postupic do Votic.

Pro přímou jízdu za hranice vyhlášeného obvodu platí celostátní jízdné, takže si cestující musí dopředu spočítat, zda je levnější jedna klasická jízdenka (např. Vlašim – Říčany), nebo si jí koupit z Vlašimi do Benešova za poloviční jízdné a v benešovské pokladně si zaplatit další do Říčan.

S novým jízdním řádem dopravce ČD zavádí od neděle také novinky.

Děti do 6 let přepravované zdarma musí mít jízdenku s nulovou hodnotou. Tu zdarma získá doprovod dítěte u pokladny nebo po nástupu do vagónu u vlakového personálu bez jakýchkoliv dalších formalit. Od února bude možné získat bezplatnou jízdenku pro dítě i přímo prostřednictvím internetu i aplikací v mobilním telefonu.

Skupinovou slevu v den odjezdu získá maximálně pět spolucestujících. Skupiny šest a více spolucestujících se pro získání skupinové slevy budou muset předhlásit nejpozději tři dny předem. Jako bonus taková skupina obdrží místenky nebo vyhrazení míst zdarma. A získá rezervaci na přepravu jízdních kol.