„Při odborné přípravě si členové dobrovolných jednotek poprvé v praxi vyzkouší doplňování vaku v podvěsu policejního vrtulníku vodou. Pozvali jsme hasiče z JPO 2 a z vybraných JPO 3," vysvětlil Lukáš Fousek, z pracoviště Integrovaného záchranného systému Hasičského záchranného sboru.
Vrtulník s vakem určeným pro plošné hašení požárů porostů v nepřístupných lokalitách se v Nesvačilech objevil po šesti letech.
„O vrtulník musíme žádat rok předem a mám k dispozici šest letových hodin. Při množství zásahových jednotek, z nichž přijelo 130 hasičů, si plnění vaku vyzkouší ve čtyřech cyklech," upřesnil profesionální hasič.
„Instruktoři mají zkušenosti, že po čtvrtém výcviku se taktika provedení při dodržení bezpečnostních zásad dostane hasičům pod kůži," objasnil Lukáš Fousek.
Při poučení se velitelé jednotek dozvěděli, v jakém okruhu bude helikoptéra pro doplnění vodou nalétávat, kterým směrem odlétávat a kde vaky vyprázdní.
„Shoz bude provedený v rohu letiště, a je označený dýmovnicí," instruoval velitel odborné přípravy. Pro hasiče připravené se střídat u doplňovacích hubic bylo podstatné, že pod vrtulníkem ve visu se nebudou moci dorozumívat slovně, ale pouze optickými pokyny.
„Nebo když budete někomu dávat nějaký povel, chyťte ho za rameno, aby o vás věděl," přidal praktickou připomínku Martin Kučera, velitel směny „B" benešovské požární stanice.
Původní policejní vrtulník byl ale včera ráno odvelený na pátrací akci a tak do Nesvačil odstartovala z Prahy záložní posádka. Tu doplňoval operátor závěsného zařízení a dva pozemní záchranáři – návodčí v červených helmách, kteří pilotovi signalizovali pokyny k přiblížení na doplnění vaku i pro odlet na cíl.
K plnění vaku vodou vždy na pokyny svého velitele vyráželi dva plniči a dva obsluhovatelé závěru plnící hubice.
Strojníci-řidiči čekali u cisteren, až bude potřebné zavodnit hadicové vedení pro doplnění hlavních zásobovacích vozů. Jednotky se střídaly podle předem stanoveného pořadí, aby na letištní ploše nepanoval chaos, což ocenil i záchranářský instruktor.
„Tady to máte moc dobře zorganizované. Nedávno jsme byli na výcviku v jiném kraji a tam byl zmatek. Každý si coural kudy chtěl," pochválil benešovské organizátory.
Na jednotky, které si vyzkoušely plnění vaku, čekal ještě jeden úkol.
„Společně se Zdravotnickou záchrannou službou jsme pro ně připravili zdravotnickou odbornou přípravu v poskytování první pomoci," doplnil Lukáš Fousek z Hasičského záchranného sboru.
Doplňovat vak pod vrtulníkem se také vypravila mladá žena
Mezi desítkami profesionálních i dobrovolných záchranářů se včera do zásahového obleku zahalila také sedmadvacetiletá Lucie Škramlíková, členka Sboru dobrovolných hasičů v Jankově.
„Já mám za úkol při doplňování vody do vaku v podvěsu otvírat a zavírat kohout," uvedla Lucie Škramlíková, která je u dobráků sedm let a v zásahové jednotce obce působí jeden rok.
„V ženském družstvu při požárním sportu zpravidla obsluhuji rozdělovač nebo mám na starosti proudnici. Ve výjezdové jednotce dělám, co je potřeba. I když jako žena mám omezení hmotnosti přenášených břemen," podotkla hasička.
Takové velké cvičení, jaké se odehrálo včera na nesvačilském letišti, bylo pro Lucii druhé. Před dvěma roky se byla podívat při simulované nehodě osobního vlaku v Zahradnickém tunelu.
„Já jsem dnes už po práci, ale ostatní si museli vzít na cvičení volno nebo dovolenou," podotkla Lucie Škramlíková.