„Program Hrajeme si na školu se letos uskutečňuje už po několikáté. Do jarních prázdnin se ho mohli zúčastnit všichni předškoláci bez rozdílu, do jaké základní školy potom nastoupí. Od pondělí 11. února dochází jen budoucí prvňáčci ZŠ Dukelská," vysvětlila Eva Eliášová, zástupkyně ředitelky pro I. stupeň.

Odlehčený režim školního vyučování si malé děti zkouší ve třídách 1. stupně, do nichž v září nastoupí.

„Osvojí si formou hry školní prostor i způsob výuky. Naučí se, že si nemohou jen tak povídat se spolužákem a získají i potřebné návyky," upřesnila pedagožka.

Neformální setkání předškoláků se odehrává formou her, písniček a říkadel, při nichž si  děti rozvíjí matematické představy, fantazii i představivost, grafomotoriku a zároveň absolvují jazykovou i sluchovou přípravu.

Rodiče se výuky neúčastní. „Aby si děti zvykaly na jejich nepřítomnost," objasnila Eva Eliášová. Doprovodu jsou  po skončení přípravné hodiny k dispozici učitelky i jazyková či výchovná poradkyně, které rodiče upozorní na případná úskalí nebo potřebu některé cviky či dovednosti doma zdokonalovat, aby se dítě lépe připravilo na učivo první třídy.

„Po každé hodině učitelky děti pochválí, které cvičení jim šlo nejlépe, a na závěr   programu Hrajeme si na školu v červnu děti obdrží doklad o absolvování přípravy, obdobu vysvědčení," podotkla zástupkyně ředitelky s tím, průměrný počet předškoláků se pohybuje mezi 20 až 30 a mohou se hlásit i další.