Že sucho a nedostatek vody způsobuje jisté komplikace, připustil Petr Schönfeld, ředitel společnosti Vodárny Kladno – Mělník. Ta vlastní vodohospodářské infrastruktury v severní části Středočeského kraje a pitnou vodou zásobuje více než čtvrt milionu lidí včetně největšího středočeského města - Kladna. Žádné zásadní problémy s vodou ani její distribucí ale podle jeho slov letos nenastaly, a tak pro příští rok neplánují ani úpravu její ceny.

„Na konci října o tom bude ještě diskuze na představenstvu společnosti. Ceny jsou ovšem stabilní, za poslední tři roky se nijak nezměnily. Dopady sucha vnímáme zejména na zásobách podzemních i povrchových vod, odkud ji čerpáme,“ potvrdil Deníku Schönfeld.

To v Nymburce vyhlašuje společnost Vodovody a kanalizace ceny vodného a stočného zvlášť na každý kalendářní rok. Stávající sucho by podle předsedy představenstva Miloše Petery v dohledné době na růst těchto položek nemělo mít vliv. „Naše zásoby jsou v tuto chvíli dostatečné, úbytek vody téměř nepociťujeme. Z dlouhodobého hlediska bychom problémy mít neměli. O zdražení vodného a stočného v tuto chvíli neuvažujeme,“ řekl Petera.

Fotografie z archivu čtenářů Kladenského deníku, kteří se zúčastnili výstavy v muzeu a chtějí pomoci k dopadení pachatele.
Ze slánského muzea zmizely dva vzácné kalichy. Policie po zloději pátrá

Na Mladoboleslavsku se sucho projevilo pouze u několika lokálních podzemních zdrojů, kde došlo k poklesu hladiny, nicméně skrze několik technických opatření se situaci podařilo stabilizovat. „U větších zdrojů pro okresní města jsme problémy řešit nemuseli. Nicméně u podzemních vod se dopady sucha projevují až s určitým zpožděním, takže v tuto chvíli o nich nelze hovořit s jistotou. Každopádně žádné zvýšení cen vodného a stočného neplánujeme," ujišťuje Tomáš Žitný, technický náměstek Vodovodů a kanalizací Mladá Boleslav.

Ani v Kolíně a okolí se obyvatelé nemusí obávat, že by se kvůli extrémnímu suchu od příštího roku výrazněji zvedla cena vody. „Je zde zafixovaná cena v rámci koncesní smlouvy na několik let,“ vysvětlil výrobně technický ředitel společnosti VODOS Kolín Petr Kavalír, který zároveň připomněl, že se chystá výstavba infrastruktury, připravuje se měkčení vody, revitalizace vodních zdrojů, které je třeba posílit, i proto, že se napojují další obce. To vše si může do budoucna vyžádat zvýšení ceny vody.

Cena v případě VHS Benešov je stanovena na celý rok předem, a tak s ní bez souhlasu zastupitelstva Benešova, dodavatel nemůže hýbat. Kalkulaci ceny vody pro Benešov i další odběratele, ale VHS stanovuje také podle toho, kolik vody se v předešlém období spotřebovalo. Paradoxně - čím lidé více šetřili a spotřebovávali méně vody, tím dražší ji příště budou mít.

Přívoz bude zajišťovat výletní loď Blanice.
Od září začne v místě bývalé lávky fungovat přívoz

Společnost Vodovody a kanalizace v Berouně problémy s vodou zatím řešit nemusí. I v této době sucha mají pro zásobování svých zákazníků vody dostatek a o zvyšování ceny vlivem sucha neuvažuje. Se zvýšenými náklady v letních měsících se počítá, rozdíly většinou pokryje větší spotřeba vody. Ta v některých lokalitách stoupá krátkodobě až o polovinu. „Jiné to může být u obcí, kde neplatí regionální cena. Například dovoz vody cisternou nebo náklady na zajištění náhradního zásobování mohou cenu v menších obcích značně prodražit, pokud to nezaplatí obec z rozpočtu. Voda dovezená do vodojemu cisternou vyjde na více než dvojnásobek běžné ceny,“ poznamenal ředitel VAK Beroun Jiří Paul.

Kutnohorská Vodohospodářská společnost Vrchlice-Maleč se nechystá zvyšovat vodné a stočné kvůli suchu – to však neznamená, že ceny neporostou. „Tím, jak máme některé stavby dotované, máme od ministerstva financí předepsaný vývoj cen, abychom vytvářeli prostředky na obnovu zařízení,“ řekl jednatel společnosti Jiří Štěpán.

Podle Kristiny Blaszczykové, asistentky generálního ředitele 1. SčV Příbram, je nyní řešit cenu vody zcestné. „Řešit již teď výši ceny vodného a stočného pro příští rok by byla v tuto dobu pouhá spekulace, jelikož cenu vody tvoří mnoho faktorů, jejichž vývoj v současné době neznáme. Jedná se například o vývoj ceny vody surové, ceny elektrické energie, pohonných hmot a v neposlední řadě také o vývoj mzdových prostředků,“ řekla Blaszczyková s tím, že lze obecně konstatovat, že sucho vyvolává vyšší než obvyklou spotřebu vody pitné, což naopak má na cenu vody pozitivní vliv.

Syfilis. Ilustrační foto.
Pohlavních nemocí v kraji přibylo, jinde je však hůř

Ani v případě Rakovnicka nelze jednoznačně říci, jestli odběratelé za vodu zaplatí příští rok více. „Cena se určuje podle cenové kalkulace. Je to nesmírně náročný systém, který podléhá regulaci. Cena vody se odehrává v režimu věcně usměrňované ceny a podléhá náročných kontrolám státních institucí. Pro nás tedy není možné najednou zjistit, že je sucho a hned na další rok zvýšit cenu,“ vysvětluje ředitel vodohospodářské společnosti Ravos Hynek Kloboučník.

Pitnou vodu pro některé obce na Rakovnicku dodávají také Vodárny a kanalizace Karlovy. Zdražení vodného a stočného v nejbližší době neplánují. „Dlouhodobé sucho nemá na cenu vodného a stočného v roce 2019 žádný vliv. Převážná část zdrojů surové vody, které jsou využívány pro výrobu pitné vody, je při současné spotřebě využívána jen částečně. Pitné vody je a jistě i bude, stejně jako v minulých letech, dostatek,“ uvedl ředitel Vodáren a kanalizací Karlovy Vary Antonín Jágl.

Ilustrační foto.
Na celosvětový úklid se zatím s největším hurá chystá Kladensko