Zatímco na domácím počítači může takto člověk přijít třeba pouze o fotografie z dovolené, mnohem větší problémy dokáže virus napáchat na počítačích úřadů nebo dalších institucí.

V poslední době zaútočil počítačový kryptovirus na benešovskou nemocnici, kterou doslova ochromil. Zdaleka se ale nejedná o jediný případ; byla jich řada dalších, které se ale povedlo včas eliminovat. Jeden ze zaměstnanců kladenského magistrátu otevřel zavirovanou přílohu mailu. Agresivní virus kompletně zašifroval jeho počítač, bezpečnostní systém magistrátní sítě však zablokoval jeho rozšíření do dalších počítačů.

"O útoku nás varoval sám bezpečnostní systém, který vyslal informaci o napadení jednoho z počítačů a následně se spustily bezpečnostní scénáře," informoval primátor Kladna Dan Jiránek. V nočních hodinách pak byla obnovena i data postiženého uživatele a bylo potvrzeno, že nedošlo k průniku do dalších vnitřních systémů města.

"Všichni zaměstnanci byli před nebezpečným emailem varováni. Ve většině případů přichází ze zvláštní adresy, jako například v tomto případě christianne.turiano50161@gmx.com, ale zobrazí se jako nějaké jméno, tentokrát Denis Havel," informoval Petr Jorg z Oddělení řízení bezpečnostních rizik Magistrátu města Kladna. K zašifrování magistrátního počítače virem došlo podle něj poprvé za šestnáct let, co na magistrátu působí.

Takových incidentů má ale kladenský magistrát více. Od 20. prosince, kdy jsme informovali o zmaření útoku, jsme zaznamenali už čtyři další pokusy o stejný útok. Zafungovala ale osvěta u zaměstnanců, kteří po poučení nevhodnou přílohu neotevřeli. To, že takový e-mail obdrželi, ohlásili našim specialistům na kyberbezpečnost,“ uvedla Lucie Steinerová, mluvčí kladenského magistrátu.

Útočníci často využívají zvědavosti, nebo zmatení počítačových uživatelů. Možná vám ve spamové složce skončil e-mail s podezřelou přílohou, který měl předmět Plánovaná úprava mzdy, Předžalobní výzva a podobně – a text mailu odkazoval na nutnost otevřít přílohu. Představa, že se lze takovým počítačovým virem nakazit pouze z pornostránek a pochybných webů, je tak lichá. Virus navíc nemusí přijít vůbec z internetu – stačí otevřít zavirovaný soubor z půjčeného flash disku.

Investice do ochrany před viry na Krajském úřadu Středočeského kraje

K tomu, kolik investují do ochrany před napadením počítačovými hackery - a zda se na základě zkušenosti z uplynulých týdnů v benešovské nemocnici bude nějak měnit strategie zabezpečení důležitých elektronických systémů, se Deníkem oslovené instituce a úřady vesměs nechtějí vyjadřovat. S tím, že případným útočníkům není důvod jakkoli napovídat.

Stejného mínění je i středočeský radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk, podle jehož slov se tyto údaje již dají považovat za citlivé informace.

„Nad rámec obvyklého zabezpečení významných informačních systémů a bezpečnosti počítačové sítě realizuje Krajský úřad Středočeského kraje v současné době projekt zvýšení kybernetické bezpečnosti, jehož rozpočet přesahuje řádově částku 30 milionů korun,“ uvedl Bezděk. „Tato informace se netýká zabezpečení informačních systémů oblastních nemocnic Středočeského kraje, které řeší problematiku zajištění kybernetické bezpečnosti zcela samostatně,“ konstatoval radní.