Handrkování kolem dohodářů je dlouhodobé; prakticky dostalo podobu politického zápasu mezi STAN a ODS na straně jedné a ANO na straně druhé. Opozice se ohrazuje, že nemá informace o tom, kdo v roce 2017 pracoval na dohody pro kancelář hejtmanky; neví, co tito lidé, jejichž odbornost nezná, přesně dělali – a jakou práci vlastně odváděli za desítky tisíc korun měsíčně.

Politici z ANO v minulosti namítali, že problémy s prací na dohody neexistují – a to, co nyní co oponenti kritizují, lze najít i na odborech krajského úřadu, jež tehdy před dvěma lety měli pod patronací politici z nynější opozice (tvořící v té době součást koalice vládnoucí kraji). Tématem sporů se stalo i to, co vlastně mají právo prověřovat členové kontrolního výboru krajského zastupitelstva – a jaké podklady k tomu mohou dostat.

Prověřování pracovních dohod od roku 2017 do současnosti 

Politické půtky, jež byly s prací pro kraj na dohody spojeny v uplynulých měsících, vedly k tomu, že ředitel krajského úřadu Jiří Holub v dubnu uložil úředníkům z odboru interního auditu a kontroly, aby prověřili pracovní dohody od roku 2017 do současnosti. To už je hotovo.

„Závěry předal k projednání pracovní skupině kontrolního výboru Zastupitelstva Středočeského kraje, která byla k tomuto účelu výborem zřízena,“ informovala ve středu Helena Frintová z kanceláře hejtmanky. Upřesnila, že šetření „bylo zaměřeno na získání ujištění, že jsou cíle a potřeby kraje a krajského úřadu v procesu uzavírání dohod naplňovány a nastaveny v souladu s platnými legislativními normami“. Tedy zda jsou dohody v pořádku a v souladu se zákonem.

Setkání s novináři uspořádala ve čtvrtek po svém návratu z mateřské pauzy hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.
Kritiku práce na dohody hejtmanka odmítla

Jsou, konstatovali úředníci. Z jejich závěrečné zprávy Frintová ve středu citovala: „Proces při využití externích zaměstnanců formou DPP a DPČ při plnění pracovních úkolů pro Středočeský kraj probíhá v souladu se zákonem č. 262/2006 Sb., zákoník práce, a Pokynem ředitele Krajského úřadu Středočeského kraje č. 10/2018 pro personální práci.“ S tímto závěrem se na své středeční schůzce seznámili členové kontrolního výboru zastupitelstva. Přijali usnesení, že s nimi bude dále pracovat sedmičlenná pracovní skupina. Má se opět sejít 10. července.

Kdo, za co a kolik? 

Pauza v dohadování středočeských politiků kolem dohod tedy, zdá se, zatím trvá. Dá se nicméně očekávat, že se opět mohou objevit polemiky s již mnohokrát opakovanými otázkami: kdo, za co a kolik. V souvislosti s nimi krajský úřad dohodáře oslovil s otázkou, zda souhlasí se zveřejněním svého jména. Odpovědi, které dostal, byly záporné, uvedla již dříve hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

I tak se už v médiích několik jmen objevilo. A nově se může vynořit další téma: co přesně znamená, když závěrečná zpráva odkazuje na pokyn ředitele z roku 2018, jestliže se v této kauze vedou spory především o dohody z roku předcházejícího?

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze - ilustrační foto
Krajské dohody mají prověřit interní audit a komise
Krajský úřad Středočeského kraje - ilustrační foto
Opozici žádající jména externistů se prý kraj pokusí vyhovět