Řešení situace při takzvaném blackoutu, tedy náhlého narušení dodávek elektrické energie, bylo tématem při posledním jednání krajských radních v čele s hejtmankou kraje a předsedkyní Bezpečnostní rady kraje Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO 2011).

„Projednávali jsme novou analýzu rizik a hrozeb, které v současnosti mohou ohrožovat území kraje, a shodli jsme se, že jedním z velkých rizik pro moderní společnost a obyvatelstvo kraje je naše životní závislost na elektrické energii. Případný dlouhodobý výpadek dodávek elektrické energie by měl velmi neblahý vliv na běžný život obyvatel kraje, úřadů, organizací, společností i firem. Proto jsem rozhodla prakticky vyzkoušet a ověřit připravenost složek IZS k řešení takové situace,“ konstatovala hejtmanka. 

Ve velkém rodinném domě Na Kozině chová Václav Hrbáček několik desítek psů. Ti tu žijí v naprosto otřesných podmínkách a za necelých čtrnáct dní mu budou odebráni. Hrbáček ale říká, že si pořídí další.
Smečka psů z domu hrůzy skončí v útulku

Jak dále upřesnila, o převzetí garance za naplánování cvičení a zařazení tématu narušení dodávek elektrické energie velkého rozsahu do Plánu cvičení složek IZS a orgánů krizového řízení v roce 2018 požádala ředitele Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Miloslava Svatoše. Příprava cvičení bude vyžadovat navázání součinnosti a spolupráce s dotčenými orgány krizového řízení Středočeského kraje včetně zapojení odborníků z řad energetiků (výroba, distribuce, přenosová soustava). 

„Na podzimním jednání Bezpečnostní rady Středočeského kraje již budou projednávány konkrétní cíle cvičení, požadavky, organizační a součinností otázky,“ dodala Jaroslava Pokorná Jermanová. Cvičení bude plánované v souladu s § 17 zákona č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů a nařízeno hejtmankou kraje jako taktické cvičení. 

Ilustrační foto.
Slíbené peníze pro sestry: kraj schválil postup, jak je zajistit