Také z pohodlí domova. Bez nutnosti někam chodit. A navíc bez potřeby složitě hledat, kde, jakým způsobem a zda vůbec by bylo možno zaplatit „na dálku“. Kraj chystá středočeský platební portál, který tohle vše usnadní. Záměr je takový, že občan si vyhledá příslušnou obec či město – a rovnou uvidí, které místní platby může vyřídit bezhotovostně; z pohodlí domácí židle či křesla. Deníku to řekl náměstek hejtmanky Gabriel Kovács (ANO), který má na starosti oblast financí. Z pohledu uživatele má vše fungovat obdobně jako třeba úhrada zboží při nákupu v e-shopu – byť v tomto případě jde o placení za něco, co označuje jako „občanskou nabídku“ či „občanské služby“.

Naostro už zanedlouho

Nejedná se o nějakou vizi vzdálené budoucnosti. Středočeský platebníček umožňující jednoduše zasílat úhrady obcím, jejich příspěvkovým organizacím, ale třeba i sportovním klubům či dalším spolkům, pokud o spolupráci projeví zájem, se v rámci pilotního projektu má vyzkoušet již od září. Kovács počítá s tím, že novinka by se po prázdninách měla uplatnit v několika obcích na Jinecku a Hořovicku (což souvisí s tím, že v oblasti na pomezí Berounska a Příbramska má se starosty osobní vazby a přátelsky se na tom s nimi dohodl); zřejmě i v Rudné, kde žije a je i zastupitelem – a nejspíš také ve Stochově. Nepochybuje však o tom, že nápad se ujme a nabídka se bude rychle rozšiřovat.

Platforma přístupná všem

Něco vzdáleně podobného prý u nás zatím funguje pouze v Brně, kde však je zapojeno pouze pět organizací. Středočeský projekt se však vytváří jako otevřená platforma především pro obce, avšak s možností připojení dalších organizací, které projeví zájem a poskytují „občanské služby“. Pro občana bude vše zdarma, pro partnery v rámci půlročního pilotního provozu rovněž; do budoucna se počítá s úhradou provozních nákladů spojených s platebním stykem za použití bankovních karet. Na vlastní vývoj aplikace odsouhlasili krajští radní 900 tisíc korun.

„Celý život se pohybuji v platebních službách – a tenhle nápad mám v hlavě už tři roky,“ řekl Deníku náměstek hejtmanky k tomu, jak se nápad zrodil. Pořád se ale objevovalo něco naléhavějšího, čemu se bylo třeba věnovat přednostně. Pak ale přišlo koronavirové jaro, kdy se nejen přibrzdil běžný život, ale také se téměř nikam nemělo chodit. Právě pro takovou situaci je možnost vyřídit běžné platby na dálku jako dělaná, míní Kovács. Mimo jiné totiž umožní vyhnout se osobním kontaktům, které nejsou nezbytné.

Příklady plateb přes krajský portál
- poplatek za odvoz odpadu
- poplatek ze psa
- úhrada škole za obědy pro děti
- platby za zájmové kroužky pro děti
- příspěvek sportovnímu klubu
- příspěvek místní veřejné knihovně

Zdroj: Gabriel Kovács, náměstek hejtmanky Středočeského kraje