Televizi Prima pak řekla, že „nějaké podněty“ upozorňující na to, že spoluobčané po návratu z Itálie režim karantény nerespektují. K výsledku se však zatím vyjadřovat nelze – středočeští hygienici je stále prošetřují.

V případě neoznámení pobytu a nedodržení domácí karantény hrozí citelná pokuta – až třímilionová. Zdravotníci také nadále upozorňují na povinnosti hlásit lékařům svůj návrat z dovolené v Itálii.

Online reportáž

Nakažení z výletu i ze zaměstnání

close Co je koronavirus? info Zdroj: Deník zoom_in Už od noci na úterý měli hygienici ve středních Čechách potvrzeny dva případy nákazy: na Kladensku a na Mělnicku. Oba s mírným průběhem onemocnění, který pacientům ve stabilizovaném stavu umožnil zůstat v domácím léčení. „Minimálně jeden z nich má cestovatelskou anamnézu,“ konstatovala Šalamunová. Jsou to okolnosti, které hygienici v souvislosti s koronavirem už mohou označovat za „klasiku“: lyžování v Itálii.

Je to i případ muže, který onemocněl na Mělnicku. Podle slov Šalamunové se vrátil z lyžování ve Val Gardeně – nicméně Gabriela Štěpanyová z ministerstva zdravotnictví se v souvislosti se středními Čechami zmínila o muži ročníku narození 1953, jehož nakažení bylo hlášeno v pondělních večerních hodinách. „Navštívil italské Trentino a byl v kontaktu s dalším nakaženým,“ upřesnila. Zda muž pobýval v obou lokalitách, se Deníku zjistit nepodařilo; jde nicméně o sousedící severoitalské regiony v Dolomitech.

Z lyžovačky s přáteli v jihotyrolském středisku Val Gardena se vrátila žena, která se nyní léčí ve své domácnosti na Kladensku. Deníku to potvrdila kladenská epidemioložka Lenka Duchajová. „Onemocnění už prakticky prodělala – a příznaky má mírné,“ upřesnila. S ohledem na osobní bezpečí ženy ale hygienici neprozradí, ve které obci na Kladensku pacientka žije. „Mohu potvrdit jen to, že nákaza se nepotvrdila v městě Kladně,“ řekla Duchajová. Uvedla dále, že se jednalo o větší skupinu – a v této partě se objevují i další případy. „Jedná se o celou lyžařskou skupinu a počet případů z té skupiny neustále narůstá,“ potvrdila. Rovněž Štěpanyová z ministerstva tuto skupinu zmiňovala.

V úterý ráno pak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) informoval na twitteru o již třetím středočeském případu – ženě ročníku narození 1959, jež se v práci nakazila od kolegyně. „V zaměstnání přišla do kontaktu s nakaženou ženou, jež byla na lyžích v italské Val Gardeně,“ sdělil Vojtěch. „Tato pacientka je z Prahy-západ,“ konstatovala Šalamunová.

Středočeské souvislosti by mohl mít také případ muže taxikařícího v Praze, u něhož není jasné, jak se virem nakazil. Ví se nicméně, že v posledních dnech svezl desítky lidí. „Kontakty budou dohledávat kolegové z pražské hygieny,“ řekla Šalamunová Deníku. S tím, že pokud objeví vazby vedoucí do středních Čech, předali by kolegové patřičné kontakty středočeským hygienikům.

Počty lidí s prokázanou nákazou však letí vzhůru. Když ministr Vojtěch psal svůj ranní tweet, zmiňoval v celé republice 40 případů. Večer už uváděl, že aktuální číslo je 61. Během dne tedy pozitivních testů výrazně přibylo. Středočeši by však mezi novými pacienty výrazněji figurovat neměli. Zdá se nicméně, že to nejhorší máme teprve před sebou. Naznačují to alespoň slova z večerní tiskové zprávy mluvčího ministerstva zdravotnictví Davida Šímy. „Na základě postupného šíření tohoto onemocnění v sousedních či blízkých zemích, jako jsou Itálie, Francie, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Polsko, Slovensko nebo Chorvatsko, lze očekávat, že se toto onemocnění bude dále významně na území České republiky šířit,“ uvádí.

Pomoci mají čistota a odstup

V rámci prevence doporučuje ministr Vojtěch úzkostlivě dodržovat hygienická pravidla. „Je důležité, aby si lidé častěji myli ruce, udržovali vzdálenost na cca 1,5 – 2 metry, vyhýbali se davům či větším shromážděním,“ tlumočí jeho rady webové stránky středočeské hygienické stanice. „Nedoporučujeme ani podávání rukou a jiný blízký kontakt,“ upozornil ministr.

Jeho úřad pak radí všem poskytovatelům zdravotních a sociálních služeb, aby jako jedno z preventivních opatření snižujících možnost šíření nákazy důsledně používali ústní roušku. Týká se to všech, kteří za pacienty a klienty docházejí do jejich domácností – ať už jde o návštěvní službu lékařů, všeobecné sestry, ambulantní specialisty, ošetřovatelky agentury domácí péče či zajišťování léčebně rehabilitační nebo paliativní péče; stejně jako zdravotnických záchranářů. „Dodržujte zásady respirační hygieny, často si myjte ruce mýdlem a vodou, používejte dezinfekční prostředky s plně virucidním účinkem,“ obrací se na ně dále ministerstvo.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in