Třeba Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově ve čtvrtek oznámila, že od soboty bude právě z tohoto důvodu až do odvolání uzavřeno dětské lůžkové oddělení – s tím, že ambulantní provoz, pohotovost i novorozenecké oddělení budou nadále fingovat beze změny. Podobné změny reagující na aktuální vývoj – odborně se to nazývá reprofilizace – jsou za současných koronavirových okolnosti v nemocnicích běžné.

Deníku to potvrdil krajský radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS) již v polovině minulého týdne v souvislosti se změnou v Oblastní nemocnici Příbram, kdy se na covidovou jednotku z rozhodnutí krizového štábu nemocnice opětovně měnilo menší z tamějších chirurgických oddělení s 12 lůžky. To se přitom od koronavirového režimu k běžnému provozu vrátilo jen o dva týdny dříve.

Mluvčí nemocnice Martin Janota tehdy Deníku řekl, že aktuálně vyčleněných 65 lůžek pro pacienty s koronavirem mohou v Příbrami v případě potřeby navýšit až na 90 (jak už se stalo skutečností na sklonku loňského listopadu). „Dá se využít gynekologie, kterou lze sloučit s porodnickým oddělením, také můžeme uzavřít urologii a spojit ji s chirurgií,“ vysvětlil Janota, kde lze potřebné postele pro covid-pozitivní pacienty získat. S důrazem na fakt, že to vždy závisí nejen na potřebě lůžek, ale i na konkrétních počtech pacientů.

Aktuálně příbramská nemocnice upozorňuje i na další změny vynucené šířením koronaviru: platí zákaz návštěv na oddělení šestinedělí (tatínkové mohou pouze k porodu) a bez doprovodu by se měly obejít i ženy mířící do gynekologických ambulancí.

Zrovna Příbramsko přitom patří k těm středočeským oblastem, které se podle údajů krajské hygienické stanice zdají být koronavirem zasaženy relativně méně. Nemocnost přepočtenou na sto tisíc obyvatel, která dosahuje hodnoty 1235,43, má v kraji druhou nejnižší; hned za sousedním Berounskem (1176,83). Nejvyšší přepočty nemocnosti vycházejí hygienikům pro dalšího souseda, Benešovsko (1841,80) – a pak pro Nymbursko (1829,32).

Aktuálně nemocných evidovala krajská hygiena podle čtvrtečních statistik 21 307. Denní nárůst nových případů dosáhl 2181, přičemž nejvyšší přírůstek za posledních 24 hodin zaznamenaly Kladensko (297), Praha-východ (240) a Kolínsko (215) prakticky na stejné úrovni s Mladoboleslavskem (214). Přírůstky přesahující stovku hlásí i okresy z opačného konce žebříčku: Rakovník (110), Beroun (112) a Kutná Hora (120).

Že situace je vážná – a to včetně situace ve středočeských nemocnicích – potvrzuje hejtmanka Petra Pecková (STAN). „Změnit ji je i v našich rukou,“ obrací se s výzvou k veřejnosti. „Začněme s odpovědností každý sám u sebe; opravdu prosím,“ vybízí hejtmanka.