Poznatky z jednání krizového štábu shrnul mluvčí kraje David Šíma: „Počty nakažených postupně klesají. Situace je v nemocnicích stabilizovaná – a současně se snižuje i počet pracovních karantén. Aktuální vlna epidemie je podle posledních dat za svým vrcholem.“

Potvrzují to i slova hejtmanky Petry Peckové (STAN), jež coby předsedkyně krizového štábu hovoří o optimisticky vyhlížejícím vývoji. „Situace se výrazně zlepšila. Snižují se počty nakažených, což platí také u jednotlivých složek integrovaného záchranného systému. Spolu s tím se snižují také počty pracovních karantén. Aktuálně jich je v kraji 25; ve zdravotnických zařízeních je to 18 osob,“ shrnula hejtmanka situaci.

Závažné problémy? Nejsou!

Z hlášení středočeských nemocnic sice vyplynulo, že počet hospitalizovaných s covidem mírně stoupl – aktuálně jich je 262 – avšak pro fungování zdravotnických zařízení to nepředstavuje vážnější komplikaci. Především nejsou výrazněji zatíženy jednotky intenzivní péče: na jejich lůžkách leželo v pátek ráno 24 pacientů.

Rovněž situaci ve veřejné dopravě, která se stále potýká s výraznějšími výpadky řidičů autobusů, než bývá obvyklé, hodnotí krizový štáb slovy „pod kontrolou“. S tím, že zásluhu na tom, že k nedochází k výraznějším výpadkům spojů, má nejen mimořádné nasazení zdravých šoférů, povolání lidí z kanceláří, kteří mají potřebná oprávnění, či výpomoc bývalých kolegů vracejících se zpátky za volant z důchodu, ale také práce dispečinku zajišťujícího maximální využití aktuálně dostupných sil.

„Informace k veřejné dopravě a případnému omezování spojů naleznou cestující denně na webu pid.cz a sociálních sítích PID, a to vždy od 19 hodin v den před následujícím dnem provozu,“ připomněl Šíma.

Čísla potvrzují ústup nákazy

Podle údajů ministerstva zdravotnictví ve Středočeském kraji přibylo během úterý celkem 3581 pozitivních případů, což je o 989 nově prokázaných covidových pozitivit méně než ve stejný den před týdnem. Stále přitom ještě pokračovalo pondělní preventivní testování ve školách.

Patrný je také pokles rychlosti šíření nákazy. Na 100 000 obyvatel pak připadá v kraji v posledních sedmi dnech 1199 nově nakažených. To je aktuálně v rámci srovnání krajů třetí nejnižší hodnota. „Významněji zasažený je nyní pouze okres Mladá Boleslav, kde je sedmidenní incidence na úrovni 1735 nakažených na sto tisíc obyvatel,“ konstatoval Šíma.

Zájem o nové očkování je minimální

- Ve Středočeském kraji pokračuje očkování vakcínami proti covidu posilující dávkou: dostalo ji už 535 tisíc Středočechů. Celkově bylo očkováno 927 tisíc Středočechů, kteří dostali dohromady 2,27 milionu dávek.

- Od zrušení mimořádných opatření vyžadujících pro využívání vybraných služeb nebo pro vstup na akce certifikát o očkování (nebo potvrzení o nedávném prodělání nemoci) se zájem o vakcinaci snížil zhruba o 80 procent.

- Zájem o první dávky je nyní mizivý. Platí to i pro nově zaváděnou očkovací látku od společnosti Novavax: zájem o ni projevilo zhruba 800 lidí.

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje