Čísla ze statistik postihujících dění kolem koronaviru se v minulém týdnu zdála nabírat ne zrovna žádoucí směr: proti předchozímu období se údaje o nově prokázaných případech covidové pozitivity zvyšovaly. Jak se tedy šíření koronaviru ve středních Čechách dále vyvíjí, jestliže je minulostí většina opatření včetně důrazu na všudypřítomné respirátory, skončilo období jarních prázdnin – a také přišla řada lidí z Ukrajiny, z nichž mnozí na útěku před hrůzami války absolvovali tisícikilometrovou cestu za všelijakých podmínek?

Počátek týdne se při nahlédnutí do statistik ministerstva zdravotnictví nejevil zrovna nejpříznivěji. Jestliže pro pondělí bylo před týdnem v kraji evidováno 1328 nově prokázaných případů pozitivity, v tomto týdnu již 1440. V úterý se hodnota s týdenním rozdílem zvýšila z dřívějších 1399 na nynějších 1575. Naopak aktuální hodnota za středu vypadá lépe: 1106 je o 71 případů méně než před týdnem, ale i o 42 méně než před dvěma týdny. Takzvaná sedmidenní incidence, tedy počet potvrzených případů na sto tisíc obyvatel, dosahovala ve čtvrtek hodnoty 541. A proti předchozímu dni se snížila: ve středu to bylo 546.

Nezahálejí ani „běžné“ viry

Šalamunová nabízí srovnání s jiným, necovidovým onemocněním dýchacích cest. „V minulém týdnu šly nahoru akutní respirační infekce včetně chřipky,“ řekla ve čtvrtek Deníku. V tomto případě počet onemocnění na sto tisíc obyvatel dosahoval hodnoty 835 – alespoň podle nejnovějších údajů z pátku minulého týdne; čísla za tento týden budou k dispozici opět v pátek.

Zde podle Šalamunové nejspíš sehrálo svou roli počasí: udělalo se poměrně hezky, na což lidé reagovali odkládáním oděvů a zkracováním rukávů i nohavic, ale zůstávalo vcelku chladno a foukal studený vítr. Pak se nárůstu počtu onemocnění dýchacích cest nelze divit – a logickou souvislost lze prý vidět i s covidem. „Pořád doznívá sezona respiračních infekcí,“ řekla Deníku Šalamunová. Míní, že se to projevuje aktivitou různých virů – a odhaduje, že s nynějším oteplením by nemocnost mohla poklesnout.

Právě dopadu sychravého počasí v kombinaci se snahou mnohých lidí oblékat se už jarně přikládá v souvislosti s šířením onemocnění větší význam než jiným vlivům, o nichž lidé poměrně hodně spekulují. Také váleční uprchlíci z Ukrajiny mohou následky počasí snadno pocítit: víc než cokoli jiného zřejmě bude hrát roli strastiplná cesta a čekání na hranicích během chladné noci. Oslabení po náročné cestě se zřejmě projevilo i v Dobřichovicích, kde byli v neděli záchranáři přizváni k běžencům, mezi nimž se ve vyšší míře objevily problémy s dýcháním.

K šíření virů celkově Šalamunová Deníku řekla, že situace se ve středních Čechách jeví jako stabilizovaná. „Odpovídá ročnímu období – a nic závažného se neodehrává,“ konstatovala.