ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

PCR testy s laboratorními rozbory stěrů z nosohltanu u členů krizového štábu plus rychlotesty analyzující kapku krve z prstu u širšího okruhu spolupracovníků přitom hejtmanka nenařídila jen tak v rámci nějakého „štábního cvičení“. Vyplývá to ze slov Heleny Frintové z kanceláře hejtmanky ze středečního večera. „Stalo se tak na základě informace, že jedna ze zaměstnankyň jejího sekretariátu má pozitivní test na Covid-19 a zůstává v karanténě,“ konstatovala.

Jermanová zůstává doma

Stranou testování nezůstala ani samotná Jermanová. Její výsledek, stejně jako u všech ostatních členů krizového štábu, byl negativní. „Práce štábu běží dál dle nastavených přijatých opatření a v souladu s pokyny hygieniků,“ konstatovala Frintová s tím, že kromě všech členů krizového štábu prošly testy také další dvě zaměstnankyně sekretariátu hejtmanky. Byla jim nařízena karanténa, byť také ony měly výsledky negativní.

To, že se nikdo další nenakazil, podle slov Frintové souvisí s tím, že sekretariát již od vyhlášení nouzového stavu pracoval v bezkontaktním režimu. „Všechny návštěvy byly zrušeny a jednání byla vedena dálkovým přístupem. Jednání krizového štábu probíhala podle opatření doporučených krajskou hygienickou stanicí,“ konstatovala dále Frintová. Připomněla, že také hejtmanka, byť se podrobila PCR testu s negativním výsledkem, bude rovněž dodržovat dobrovolnou karanténu.

Předem nastavená pravidla

Na činnost krizového štábu nemá aktuální situace vliv. Pro případ, že by se situace vyvinula tímto směrem, byla již předem nastavena krizová opatření, aby jeho práce mohla pokračovat. „Jsem ráda, že jsme připraveni – a činnost krizového štábu není ohrožena,“ komentovala hejtmanka vývoj událostí.

„Jeho práce probíhá tak, jak má, a všechny jeho klíčové funkce pro zajištění zásobování nemocnic, domovů pro seniory a ostatní příjemce ochranných pomůcek jsou stoprocentně zajištěny,“ ujistila. Ke své vlastní osobě Jermanová uvedla, že je zdravá – a krizový štáb bude nadále řídit i z dobrovolné karantény. „Prostřednictvím předem nastavených komunikačních kanálů,“ konstatovala.

Frintová dále připomněla, že všechna důležitá jednání na hejtmanství jsou a budou vedena dálkovým přístupem. Všichni pracovníci přítomní v budově krajského úřadu jsou vybaveni osobními ochrannými pomůckami. Případní příchozí z řad veřejnosti se stejně jako zaměstnanci musí na recepci podrobit bezkontaktnímu měření teploty – a dodržovat hygienou předepsaná pravidla.