Tak tomu bylo i během akce na sklonku prázdnin od pátku 30. srpna do neděle 1. září, do níž se v kraji zapojily téměř čtyři stovky uniforem. Celkem tito policisté zkontrolovali 3547 vozidel – a odhalili přes šest stovek přestupků. Třetina, přesně 209 případů, představovala překročení rychlostních limitů. „Šestašedesát kontrolovaných vozidel mělo nevyhovující technický stav, patnáct řidičů před jízdou usedlo za volant pod vlivem alkoholu a pět pod vlivem návykových látek,“ doplnil Chalupa. Připomněl dále, že 78 přestupků bylo předáno do správního řízení. U ostatních, řešených přímo na místě, se součet uložených pokut vyšplhal na 241 tisíc korun.

Poslední prázdninový víkend také přinesl stovku dopravních nehod. Jen slabou útěchou je, že jich vlastně celá stovka nebyla; k bouračkám a haváriím byli policisté voláni v 99 případech. „Při nich dvaadvacet osob utrpělo zranění a jedna osoba zemřela,“ konstatoval Chalupa.

Kontrola kamionů. Ilustrační foto.
Kraj nechá upravit čtyři místa pro vážení kamionů

První týden v září je tradičně spojen především s hlídkováním v okolí škol a na přechodech pro chodce v jejich blízkosti. Tam je nejen policisty, ale i strážníky vidět hlavně po ránu a po poledni. Středočeská policie se také zapojí do již tradičního celorepublikového projektu Zebra se za tebe nerozhlédne. Přímo v ulicích se policisté malých účastníků silničního provozu ptají, zda vědí, jak bezpečně přecházet silnici a jak se chovat na přechodu pro chodce – přičemž správné odpovědi odměňují samolepkami nebo pracovními sešity. Tím to ale nekončí. „V následujících zářijových týdnech policisté navštíví žáky ve vybraných základních školách, kde budou uspořádány semináře zaměřené právě na pravidla bezpečného chování chodců v silničním provozu,“ poznamenal Chalupa.

Ilustrační foto.
Bojovat za lepší klima začne kraj třiceti stromy
Scan titulní strany krajského zpravodaje Středočech.
Hejtmanství znovu vydává měsíčník Středočech