„Na stáncích se mohou prodávat jen kapři, stromky a jmelí,“ potvrdila v pátek Deníku Dana Šalamunová ze středočeské hygienické stanice. S dodatkem, že při aktuálním datu zatím padá v úvahu nejspíš jen jmelí.

V hlavní roli budou policisté

Zda platná opatření opatření respektují jak prodejci, tak i ti, které by potěšilo něco utratit, budou hygienici prověřovat jak o víkendu, tak i průběžně v dalších dnech. „Bude to ve všech středočeských okresech – a kolegové se na kontrolách budou podílet v rámci kapacitních možností,“ konstatovala Šalamunová.

Online reportáž

Připomněla, že hygienici uvítají spolupráci s policií. Že funguje, si už vyzkoušeli na počátku listopadu, kdy při společné akci zástupci hygieny doprovázení uniformami ve středních Čechách kvůli prověřování tehdy platných opatření navštívili ve dnech 4. a 6. 11. celkem 186 provozů, přičemž shledali 19 pochybení. Se zveřejňováním podobných souhrnných výsledků však nyní Šalamunová nepočítá. „Půjde o standardní průběžné prověřování; nebude to pojaté jako kontrolní akce,“ vysvětlila Deníku.

Podobně věc vidí také Ondřej Moravčík z policejního prezidia. Připomněl, že krizová opatření v oblasti maloobchodu a služeb budou policisté kontrolovat namátkově, a to v rámci posíleného výkonu služby; bez nějaké centrálně vyhlášení kontrolní akce. Nelze tudíž upřesnit, kolik policistů se do kontrol zapojí: vlastně půjde o všechny, kteří budou ve službě.

Ilustrační foto.
Rekordní čísla nakažených ve středních Čechách. Do trasování se zapojili hasiči

Právě na Moravčíkovy informace Deník odkázala středočeská policejní mluvčí Barbora Schneeweissová: na jednotných pravidlech a postupu se Policie ČR ujednotila celorepublikově. „Policisté budou i nadále provádět kontroly dodržování opatření namátkovou formou, reagovat na podněty občanů a činit úkony k zamezení protiprávních jednání,“ konstatoval Moravčík. „V případě nutnosti je policie připravena projednávat zjištěné přestupky přímo na místě – ať domluvou, či uložením pokut až do výše 10 tisíc korun – respektive je oznamovat správním orgánům,“ upozornil. „Hlavním předmětem zájmu hlídek bude dodržování omezení otvírací doby restauračních zařízení a zákazu konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech,“ naznačil, za jakých okolností je pokuta nejpravděpodobnější.

Tři tisíce nově nakažených za den

Aktuální údaje o šíření koronaviru jsou rekordní. Ve čtvrtek bylo ve Středočeském kraji evidováno 2916 nově prokázaných případů onemocnění covid-19. Je to dokonce víc, než při tradičně nejzatíženějším úterku (2756). Počet potvrzených případů za posledních sedm dní v přepočtu na sto tisíc obyvatel se už přehoupl nejen přes tisíc, ale dokonce přes jedenáct stovek: vyšplhal se na hodnotu 1114. V hlavním městě Praze je tento ukazatel ještě vyšší (1163), když denní nárůsty rekordních dnů v tomto týdnu dvakrát překročily tři tisíce: ve čtvrtek 3080 a v úterý 3001.