Výstaviště v Lysé nad Labem hostí od čtvrtka do soboty výstavu Stavitel, jež může nabídnout řadu podnětů všem, kteří staví, rekonstruují, své nemovitosti potřebují udržovat nebo třeba nově řeší vytápění. Přímo na místě lze také získat rady odborníků týkající se řady témat: od nejmodernějších materiálů přes energetické úspory až po dřevostavby. To vše od podlahy ke střeše; ploty, bazény či studny nevyjímaje. Souběžně se koná také výstava Ligna Bohemia představující stroje, nástroje i materiály pro dřevozpracující průmysl.

Z jednoho z předchozích ročníků trojice výstav.
Na lyském výstavišti začíná Stavitel a Řemesla

V noci z pátku na sobotu lze očekávat neobvyklé hemžení na silnicích Kutnohorska. TJ Turista pořádá tradiční noční přechod okresem, jehož účastníci se za tmy vydají na devítikilometrovou trasu z Kutné Hory přes Hraběšín, Paběnice a rybník Nedovedlo do Červených Janovic. Účastnit se mohou jen ti, kteří se registrovali předem – s pochodníky by však měli počítat řidiči. Pro ně je užitečnou informací, že účastníci musí být vybaveni baterkou a pořadatelé jim ještě půjčí výstražné vesty a blikačky; jejich použití je pro všechny účastníky povinné.

Pozoruhodné zážitky pro účastníky i přihlížející slibuje překážkový neboli OCR závod Excalibur Race, jehož dějištěm se v sobotu dopoledne stane hornický skanzen Mayrau v Kladně. V devět hodin se utkají děti, od jedenácté pak bude trať s 24 překážkami, po jejichž zdolání určitě nikdo nezůstane čistý, suchý a plný sil, patřit hlavnímu závodu. Organizátoři slibují, že vedle sportovních zážitků se účastníci mohou těšit i na řetízkovou šatnu, šachty, které vedly horníky do podzemní či povrchové doly.

Jemniště
Zámecké hýčkání doporučuje turistická centrála nejen na Valentýna

Zážitky zcela jiného druhu nabídne v sobotu odpoledne již 31. ročník Moropeského masopustu, který tradičně láká příznivce nejen z dolního Poberouní, ale i z hlavního města. Vše vypukne úderem 14. hodiny na Masopustním náměstí, jen kousek od vlakové zastávky Černošice, Mokropsy. „Všichni milovníci masopustní zábavy jsou zváni zažít roztančené, zpívající a vonící Mokropsy,“ připomněla Lucie Vurbsová z krajské turistické centrály. V rámci akce s mottem Narážíme druhou třicítku vyrazí průvod účinkujících ze dvora hasičárny, následují představení na Masopustním náměstí a pak se průvod vydá na obchůzku. Zábava U Králů s hudebními vystoupeními pak pokračuje až do noci.

Vážně laděný program nabídne v neděli zámek Štiřín, kde od 17 hodin zazní koncert v rámci cyklu Sukův hudební Štiřín. Vystoupí klavírista Igor Ardašev s interpretací skladeb Janáčka, Schuberta, Dvořáka a Čajkovského.

Turisté v Praze. Ilustrační foto.
Návštěvníků kraje přibylo, své pobyty ale zkrátili