V Kavárně Včera jsme s Veronikou Maslíkovou, ředitelkou společnosti Dementia, a Petrou Petříkovou, která vede alzheimer-friendly kavárnu. První otázka vede na jméno kavárny. „Chtěli jsme, aby to mělo něco společného se ztrátou paměti, vzpomínek, samotným tématem demence. Lidem s tímto onemocněním jako první mizí krátkodobá paměť,“ vysvětluje.

Myšlenka samotného zařízení je vlastně jednoduchá, ale účinná. Cílem je vytvořit místo, kde se budou moci setkávat a sdílet zkušenosti zejména pečující osoby, které se starají o nemocné příbuzné a blízké. „Pečovatelé budou moci v pracovních dnech přivést své blízké do kavárny a poté se budou střídat v roli hostitele. Díky tomu pečující, kteří zrovna v kavárně nepomáhají, získají volný čas, který mohou využít podle svých potřeb,“ vysvětlila ředitelka organizace Veronika Maslíková.

Hořovice byly zvoleny kvůli tomu, že takové zařízení ve městě nebylo: a za takovou odlehčovací službou se nedá dojíždět. Musí být dostupná v místě bydliště klientů.

Posláním Kavárny Včera je ale také pomáhat s osvětou. Chystají se tak vzdělávací programy a workshopy, kde se lidé dozvědí více o problematice jak demence, tak i domácí péče. „Naučí se například základy vlastní duševní hygieny a mohou sdílet své zkušenosti s ostatními,“ uvedla Veronika Maslíková.

Výhledově chtějí ale část prostor upravit na ukázkový byt, kde lidem řeknou, čeho se vyvarovat a co by v bytě nemělo být, pokud člověk trpí touto chorobou. Například zrcadla, ve kterém se člověk s demencí nemusí poznat. Prostory potom mohou sloužit jako zážitkový kurz, kde se lidé dozvědí o nemoci ještě více.

O sdílenou péči zájem je. Lidé se byli ptát ještě před spuštěním služby. „Měli jsme tu první klientku, kdy přišla paní s maminkou. Bydlí ještě sama v domě, objevila se u ní Alzheimerova choroba. Je teprve v počátcích, ale začaly sem postupně chodit, aby si maminka zvykla na prostředí,“ řekla Veronika Maslíková. A klientka není jediná. „Potenciál na využití služby tady je,“ podotkla.

Část prostoru, fungující jako kavárna, nabídne časem také možnost zaměstnání lidem, kteří se potýkají s lehčí formou demence a Alzheimerovy choroby. Kavárna bude otevřená nejenom pro lidi s nemocí a pečující, ale během několik týdnů se otevře i široké veřejnosti. „Záleží jen na vás, zda přijdete posedět a odpočinout si, či se budete zajímat i o problematiku demence a domácí péče,“ dodala ředitelka projektu.