Největšími středočeskými taháky jsou Karlštejn, stejně jako před rokem na čtvrté příčce, a Konopiště, kde návštěvníkům nabídli nový prohlídkový okruh; to skončilo – rovněž shodně s loňskem – sedmé. Karlštejn přilákal od ledna do konce září 184 tisíc návštěvníků, na Konopiště jich ve stejném období zavítalo 131 tisíc.

Pomyslné medailové posty opanovaly Lednice (348 tisíc), Český Krumlov (327 tisíc) a Hluboká (255 tisíc). Celkově na státní památky zavítalo přes 4,6 milionu příchozích. Největší zájem projevili lidé v srpnu s více než 1,2 milionu návštěvníků (naopak loni dominoval červenec).

Ve srovnání s dřívějškem vykazuje letošní zájem návštěvníků mírný pokles – výnosy nicméně vzrostly. Souvisí to i s tím, že na nejžádanějších památkových objektech, které už naplňovaly svoji kapacitu, bylo kvůli regulaci návštěvnosti zdraženo vstupné. Naopak je snahou zviditelnit památky, jež se prozatím těší menší popularitě.

Hlavní sezona na hradech a zámcích je u konce. Mnohé z nich však už nyní ožívají přípravami na adventní programy, jež návštěvníkům nabídnou v předvánočním i svátečním čase.