Soutěž mladých amatérských kapel, jejíž výhodou je možnost přihlášky bez nutnosti zasílat demo nahrávku (pořízení je pro začínající hudební uskupení často problém) má zároveň doplnit Skutečná Liga Středočeského kraje – Junior, určená pouze pro skupiny, jejichž jednotliví členové ještě nedosáhli 19 let věku. Cílem je nabídnout příležitost i kapelám vznikajícím na školách: od základních po střední, a to včetně základních uměleckých škol.

Radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD) věří, že účast v této soutěži nejen pomůže mladým talentům na startu jejich hudební kariéry. „Projekt má za cíl vyhledat a podpořit začínající hudební skupiny ve Středočeském kraji – a měl by mladým lidem ukázat, že má smysl věnovat se něčemu navíc, rozvíjet sám sebe, ukázat ostatním cestu k tvůrčímu a smysluplnému trávení volného času,“ zdůraznil Horčička.

Skutečná liga Středočeského kraje zároveň přispěje k šíření autorské tvorby. Přihlášené kapely – od dvoučlenných formací výš – totiž mohou soutěžit pouze s vlastními skladbami. V rámci živých vystoupení rozhodne o výsledném pořadí porota – nicméně zapojit se může i veřejnost. Videonahrávky pořízené pořadateli budou zveřejněny na webových stránkách projektu a posluchači dostanou možnost hlasovat v internetové aplikaci. Podle fanouškovského hlasování pak porota vybere skupiny, jež dostanou příležitost vystoupit v rámci programu akcí pořádaných středočeskými městy.