Na webových stránkách lidé naleznou třeba i informaci, že svůj návrh může předložit každý Středočech starší 18 let. A hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) věří, že toho veřejnost využije. „Neváhejte a nasměrujte peníze tam, kde jsou podle vás potřeba,“ vybízí obyvatele kraje. S projekty, které lze navrhovat do konce března, mohou přicházet také rozmanité organizace.

Web umožní navrhovat konkrétní projekty i následné hlasování o těch nejlepších, které si zaslouží uskutečnění. Současně se lze seznámit s tím, jakým způsobem je zajištěna spravedlnost, aby lidé z velkých měst nepřehlasovali malé obce. Bude se postupovat podle teritoria působnosti obcí s rozšířenou působností, v jejich rámci se ještě chystá členění na velikostní skupiny podle počtu obyvatel. Hlasování o vítězných záměrech, jemuž budou ještě předcházet diskusní setkání s občany, se chystá od poloviny května do poloviny června. Od července má pak dojít na realizaci.

Takovýto systém představuje úplnou novinku nejen ve středních Čechách, ale i celorepublikově. Poučit se odjinud nelze, participativní rozpočet je totiž na úrovni kraje zaváděn poprvé. Kolem stanovení pravidel proto krajští zastupitelé svedli debaty, aby se podařilo najít fungující systém k rozdělení peněz do jednotlivých oblastí kraje, někdy i poměrně odlišných jak svým charakterem, tak obyvatelstvem. Diskuse ostatně zcela neutichly ani poté, co byla pravidla navrhování, posuzování a schvalování projektů dopilována a schválena. Z řad opozice lze například zaslechnout hodnocení, že spíše než za participativní rozpočet lze nově zavedený systém rozdělování peněz v územním celku velikosti kraje považovat za další dotační program.