Třeba u Mnichova Hradiště, Bakova nad Jizerou, Mladé Boleslavi, Benátek nad Jizerou či Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi. Hlídky libereckých celníků se totiž věnují kontrolám dálničních známek vozidel do 3,5 tuny na celém zpoplatněném úseku dálnice D10 mezi Turnovem a Prahou.

Od počátku února, kdy směli řidiči vyjet už pouze s novými kupony na rok 2019, zde celníci z Liberce odhalili 248 aut, jejichž šoférům byl důvod uložit pokutu. Buď nový dálniční kupon chyběl – nebo sice byl na správním místě, avšak nikoli osamocený: řidiči opomněli strhnout z čelného skla ten starý, již neplatný. I to je problém. „Na pokutách celníci vybrali od těchto neukázněných řidičů 225 400 korun,“ shrnul Stočes žeň pěti týdnů.

Ilustrační foto
Vichr se prospí a přestěhuje, východ kraje má opustit

Za celý loňský rok celníci na stejném úseku pokutovali 930 pochybení – ať už šlo o známky chybějící, neplatné nebo nesprávně vylepené. Vyneslo to dohromady 842 900 korun. V průměru to tedy dělá devět stovek na jednu pokutu; loni stejně jako letos. Stočes ale upozorňuje, že přestupek spojený s dálničním kuponem se může prodražit mnohem víc: „Na místě v příkazním řízení hrozí pokuta do výše pěti tisíc korun, ve správním řízení pak až sto tisíc korun.“

Ilustrační foto
Za úspory energií kraj zaplatí podle toho, jak se skutečně bude šetřit
Foto ze semináře Základy správné komunikace s handicapovanými lidmi a seniory
Na školení kráčeli krajští úředníci se zavázanýma očima