VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jindřich Nusek: Stromek zdobím, to se počítá!

Benešovsko - Nadcházející víkend začíná advent. S blížícími se Vánocemi nastává čas dodržování různých obyčejů. I když Jindřich Nusek z Muzea Podblanicka tradiční zvyky nedodržuje, o dějinách adventu a Vánoc ví mnoho.

26.11.2017
SDÍLEJ:

Historik Jindřich Nusek na výstavě Drátenické řemeslo ve vlašimském Muzeu Podblanicka.Foto: Veronika Hanusová

Jak vznikl zvyk slavit advent?
Advent je období, kdy věřící symbolicky očekávají narození Ježíše Krista. Počátky má tato tradice zřejmě v italské Ravenně v 5. století. Název vychází z latinského slova „adventus“, tedy příchod, a zřejmě od 11. století se i u nás ustálil počet čtyř neděl, kdy je Advent držen do Vánoc. Období očekávání má ale ještě starší pohanskou vrstvu, spojenou se slunovratem.

Čím začíná advent?
Začíná první adventní nedělí, letos 3. 12., kdy je od toho dne při mši vynechána část zvaná Gloria na znamení vnitřního ztišení. Kněz bude oblékat po čtyři týdny fialovou postní barvu a také věřící se omezí v jídle a budou více přemýšlet. Dříve před adventem končily také všechny taneční zábavy a oslavy.

Jaký význam jednotlivé týdny adventu mají?
Každý den je sloužena jitřní mše, tzv. roráty, a každou neděli je pak zapálena na věnci svíce s jiným významem. Při první neděli je to fialová, tzv. svíce proroků, kteří předpověděli Ježíšovo narození. Druhý týden se zapaluje další fialová „betlémská“ svíce, symbolizující lásku. Při třetí neděli je to růžová „pastýřská“ svíce jako připomínka pomalu končícího postního období. A k poslední neděli patří fialová „andělská“ svíce jako symbol pokoje. Během adventních týdnů jsou také méně zdobeny kostely a střídměji se hraje na varhany.

Jaké jsou adventní obyčeje?
Adventní věnce se u nás sice rozšířily až počátkem 20. století, ale starších zvyků se udržovalo hodně. Patřil sem obvykle již svátek sv. Ondřeje, 30. 11., kdy děvčata i chlapci věštili z různých úkazů, co je čeká v blízké době. Chodili třepat plotem, odlévali olovo, házeli střevíc atd. Den před sv. Barborou, 3. 12., pak chodila po vesnicích bíle oblečená děvčata, která drmolivě nabádala děti k modlitbě a vymetala z příbytků zlé síly. Děvčata si pak druhý den nosila domů větvičku „barborku“, která o Vánocích rozkvetla. Rodině tím přinesla štěstí a děvčeti předpověděla, že se vdá. Adventním světcem je také sv. Mikuláš, který obchází rodiny s dětmi 5. 12. A v předvečer sv. Lucie, 12. 12., chodila děvčata oděná jako bílé „Lucky“ a obdarovávala hodné děti a chránila chalupy před zlými silami.Liší se adventní zvyklosti napříč našim krajem?
Určitě najdeme řadu rozdílů, např. specialitou středních Čech, přesněji Kolínska, Kutnohorska či Podřipska je postava tzv. Ambrože. Ten běhal 6. 12., před svátkem sv. Ambrože, kolem kostela jako bíle oblečený s černou špičatou čepicí a rozhazoval dětem bonbóny a zároveň je honil metlou. Více rozdílů bychom našli oproti moravským krajům, kde bylo např. zvykem od svátku sv. Lucie až do 25. 12. každý den odkládat poleno jako ochranu před čarodějnicemi a poté s poleny zatopit. V případě Benešovska je pak zásadní, že až do konce 19. století patřilo k nejchudším oblastem Čech a dlouho se tu konzervovaly zvyky i prvky lidové architektury. V rámci prstence středočeských okresů tak Benešovsko etnograficky vynikalo např. ještě po roce 1960.

Proč si myslíte, že jsou Vánoce, oproti jiným svátkům, tak dominantní?
Dominantními se staly vlastně až s poklesem role náboženského života, u nás především po roce 1948. Do té doby byly hlavním svátkem Velikonoce, kde pro věřící vrcholil příběh o spasení. Význam Vánoc jako svátku dárků ale rostl i s hospodářským rozvojem regionu. Je dobré si připomenout, že ve zdejších vesnicích zdomácněly vánoční stromky až kolem roku 1900.

Jak se během adventu, Vánoc schází vaše rodina?
Scházíme se při Štědrém večeru u společné večeře. Za další částí rodiny pak odjíždím podblanickou krajinou, takže to má pro mě i „putovací kouzlo“.

Znáte určitě řadu obyčejů. Dodržujete je také doma?
Uf, vánočními zvyky žiju delší dobu spíše v muzeu při přípravě etnografických výstav (smích). Ale stromek zdobím, to se taky počítá.

Jaké bylo vaše největší vánoční přání v dětství?
Další dobrá otázka (smích). Už si asi nevzpomenu, ale rodiče jsem bral jako Ježíškovy vyslance, s kterými jsem předjednal možnosti. Takže přání bylo většinou splněné.

Na co se orientujete v Muzeu Podblanicka?
Jako historik se zaměřuji na vývoj regionu v 16. - 19. století a samozřejmě přesahuji i do dalších období. Mojí denní náplní je příprava výstavních projektů, správa archivní sbírky a edukační práce především se školami.

Co aktuálně nabízí návštěvníkům Muzeum Podblanicka? Připravujete nějaký vánoční program?
Již teď vás adventně naladí v zámku Vlašim výstava „Drátenické řemeslo“, která připomíná mistry dráteníky z dob našich prababiček a především současný rozvoj řemesla. V Benešově na Malém náměstí můžete již teď navštívit výstavu „Kristus Pán se narodil“, kde zažijete kouzlo tradičních českých Vánoc s Ježíškem v jesličkách a dalšími zvyky. Drátenický „Tvořivý Advent“ ve vlašimském zámku čeká návštěvníky 6. 12. a uvidíte výrobu drátěných ozdob, zdobení perníčků a další zajímavosti. Milovníci hudby ocení ve čtvrtek 14. prosince v zámku „Vánoční koncert“, na kterém vystoupí Daniela Demuthová (mezzosoprán), Žofie Vokálková (flétna) a Zbyňka Šolcová (harfa). Kutily pak potěší 15. 12. program „Vánoční tvoření“, který bude součástí výstavy „Drátenické řemeslo“.

Jindřich Nusek
Působí od roku 2005 jako historik v Muzeu Podblanicka, p. o., je autorem stálých expozic Auerspergové (zámek Vlašim), Kraj tónů (zámek Růžkovy Lhotice) a spoluautorem expozice S přesnou muškou (zámek Vlašim). Jako autor stojí u dlouhé řady muzejních výstav z novějších např. Zdravíčko, pane doktore (2011), Páter Vlasák a kulturní spolky (2012), II. světová válka a Podblanicko (2015), V chalupách pod Blaníkem (2016), Loutkové Vánoce (2016) či Za vlády Marie Terezie (2017).

Autor: Lucie Sedláková

26.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 22 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: . Pracoviště: Sládek group, a.s., Jana Nohy, č.p. 1441, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Bayerová, +420 317 470 024,317 721 191.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 15 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) řidič - kurýr. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Řidič - kurýr skupiny B, pro osobní vozidlo Hyundai. Rozvoz krabičkových jídel stávajícím zákazníkům. ŘP sk.B - aktivní řidič/ka. Dobrá znalost Prahy. Příjemné vystupování, komunikativnost, zodpovědnost, spolehlivost. Trestní bezúhonnost. Nejlépe uchazeči Benešov, Vlašim nebo okolí, případně Praha. Kontaktovat telefonicky nebo emailem.. Pracoviště: Three crowns catering s.r.o. mladovice, 257 01 Postupice. Informace: Tibor Döme, +420 721 882 099.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 14 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník - běžec. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Klíčové aktivity:- Provádí včasné a přesné dodávání hotových výrobků z výrobních linek na expedici.- Provádí správný příjem, evidenci a skladování finálních výrobků.- Dodává obaly na výrobní linky.- Provádí proces přeskladnění materiálu a dílů. Požadovaný profil:- Manuální zručnost, přesnost - Základní znalost práce s PC - Oprávnění k obsluze vysokozdvižných vozíků - výhodou, - Spolehlivost - Práce ve dvousměnném provozu. , Nabízíme: - Příspěvek na stravování - 5 týdnů dovolené - Absenční bonus - Zajištění svozové dopravy (Vlašim, Votice, Týnec nad Sázavou) - Agenturní zaměstnání. Pracoviště: Trw autoelektronika s.r.o., Jana Nohy, č.p. 2048, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Petra Králová, +420 317 972 233.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 100 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař/ka pro studenou kuchyni. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Vlašim, výroba chlebíčků a baget, pracovitost, spolehlivost, možno i na DPP. Po zapracování zvýšení výdělku. První kontakt telefonicky.. Pracoviště: Josef štorc i. olbrachta vlašim, Ivana Olbrachta, č.p. 489, 258 01 Vlašim. Informace: Josef Štorc, +420 776 183 319.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Druhý den 101. Kladrubských her.
81

OBRAZEM: Kladrubské hry zavedly soutěžící do lesa

Sokolský slet, ilustrační foto.

Ochutnávku XVI. všesokolského sletu uvidíte v neděli v Brandýse

Cestování veřejnou dopravou s Lítačkou se brzy obejde i bez karty Lítačka

Střední Čechy – Ubrat ze svých peněženek jednu kartu budou mít od léta možnost lidé, kteří pravidelně cestují spoji zařazenými do systému Pražské integrované dopravy. Přestane totiž platit, že elektronické předplatní kupony se nahrávají na kartu speciálně k tomu určenou – přičemž opencard (jejíž historie zaměstnala politiky, policii i soudy) nahradila Lítačka.

OBRAZEM: Nejlepší fotografie z víkendových akcí

Střední Čechy /ANKETA/ - Prohlédněte si nejpovedenější snímky našich fotografů pořízené během uplynulého víkendu.

Neřež pokřtí své nové album v sobotu v Sázavském klášteře

Sázava - 20 let Neřež je název alba, které na dvou CD mapuje dvě desetiletí této legendární kapely. Kromě lety prověřených hitů ale přináší také nové písničky, na nichž se podílely i zpěvačky Marie Rottrová a Lucia Šoralová. Nahrávka bude pokřtěna v sobotu 26. května na velkém koncertu v Sázavském klášteře. Více již v rozhovoru se spoluzakladatelem skupiny, zpěvákem a kytaristou Zdeňkem Vřešťálem.

Úterní ráno bylo plné motorkářské smůly

Střední Čechy – Smolné ráno zažívalo v úterý hned několik motocyklistů. V různých koutech středních Čech se stali účastníky dopravních nehod.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT