VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jindřich Nusek: Stromek zdobím, to se počítá!

Benešovsko - Nadcházející víkend začíná advent. S blížícími se Vánocemi nastává čas dodržování různých obyčejů. I když Jindřich Nusek z Muzea Podblanicka tradiční zvyky nedodržuje, o dějinách adventu a Vánoc ví mnoho.

26.11.2017
SDÍLEJ:

Historik Jindřich Nusek na výstavě Drátenické řemeslo ve vlašimském Muzeu Podblanicka.Foto: Veronika Hanusová

Jak vznikl zvyk slavit advent?
Advent je období, kdy věřící symbolicky očekávají narození Ježíše Krista. Počátky má tato tradice zřejmě v italské Ravenně v 5. století. Název vychází z latinského slova „adventus“, tedy příchod, a zřejmě od 11. století se i u nás ustálil počet čtyř neděl, kdy je Advent držen do Vánoc. Období očekávání má ale ještě starší pohanskou vrstvu, spojenou se slunovratem.

Čím začíná advent?
Začíná první adventní nedělí, letos 3. 12., kdy je od toho dne při mši vynechána část zvaná Gloria na znamení vnitřního ztišení. Kněz bude oblékat po čtyři týdny fialovou postní barvu a také věřící se omezí v jídle a budou více přemýšlet. Dříve před adventem končily také všechny taneční zábavy a oslavy.

Jaký význam jednotlivé týdny adventu mají?
Každý den je sloužena jitřní mše, tzv. roráty, a každou neděli je pak zapálena na věnci svíce s jiným významem. Při první neděli je to fialová, tzv. svíce proroků, kteří předpověděli Ježíšovo narození. Druhý týden se zapaluje další fialová „betlémská“ svíce, symbolizující lásku. Při třetí neděli je to růžová „pastýřská“ svíce jako připomínka pomalu končícího postního období. A k poslední neděli patří fialová „andělská“ svíce jako symbol pokoje. Během adventních týdnů jsou také méně zdobeny kostely a střídměji se hraje na varhany.

Jaké jsou adventní obyčeje?
Adventní věnce se u nás sice rozšířily až počátkem 20. století, ale starších zvyků se udržovalo hodně. Patřil sem obvykle již svátek sv. Ondřeje, 30. 11., kdy děvčata i chlapci věštili z různých úkazů, co je čeká v blízké době. Chodili třepat plotem, odlévali olovo, házeli střevíc atd. Den před sv. Barborou, 3. 12., pak chodila po vesnicích bíle oblečená děvčata, která drmolivě nabádala děti k modlitbě a vymetala z příbytků zlé síly. Děvčata si pak druhý den nosila domů větvičku „barborku“, která o Vánocích rozkvetla. Rodině tím přinesla štěstí a děvčeti předpověděla, že se vdá. Adventním světcem je také sv. Mikuláš, který obchází rodiny s dětmi 5. 12. A v předvečer sv. Lucie, 12. 12., chodila děvčata oděná jako bílé „Lucky“ a obdarovávala hodné děti a chránila chalupy před zlými silami.Liší se adventní zvyklosti napříč našim krajem?
Určitě najdeme řadu rozdílů, např. specialitou středních Čech, přesněji Kolínska, Kutnohorska či Podřipska je postava tzv. Ambrože. Ten běhal 6. 12., před svátkem sv. Ambrože, kolem kostela jako bíle oblečený s černou špičatou čepicí a rozhazoval dětem bonbóny a zároveň je honil metlou. Více rozdílů bychom našli oproti moravským krajům, kde bylo např. zvykem od svátku sv. Lucie až do 25. 12. každý den odkládat poleno jako ochranu před čarodějnicemi a poté s poleny zatopit. V případě Benešovska je pak zásadní, že až do konce 19. století patřilo k nejchudším oblastem Čech a dlouho se tu konzervovaly zvyky i prvky lidové architektury. V rámci prstence středočeských okresů tak Benešovsko etnograficky vynikalo např. ještě po roce 1960.

Proč si myslíte, že jsou Vánoce, oproti jiným svátkům, tak dominantní?
Dominantními se staly vlastně až s poklesem role náboženského života, u nás především po roce 1948. Do té doby byly hlavním svátkem Velikonoce, kde pro věřící vrcholil příběh o spasení. Význam Vánoc jako svátku dárků ale rostl i s hospodářským rozvojem regionu. Je dobré si připomenout, že ve zdejších vesnicích zdomácněly vánoční stromky až kolem roku 1900.

Jak se během adventu, Vánoc schází vaše rodina?
Scházíme se při Štědrém večeru u společné večeře. Za další částí rodiny pak odjíždím podblanickou krajinou, takže to má pro mě i „putovací kouzlo“.

Znáte určitě řadu obyčejů. Dodržujete je také doma?
Uf, vánočními zvyky žiju delší dobu spíše v muzeu při přípravě etnografických výstav (smích). Ale stromek zdobím, to se taky počítá.

Jaké bylo vaše největší vánoční přání v dětství?
Další dobrá otázka (smích). Už si asi nevzpomenu, ale rodiče jsem bral jako Ježíškovy vyslance, s kterými jsem předjednal možnosti. Takže přání bylo většinou splněné.

Na co se orientujete v Muzeu Podblanicka?
Jako historik se zaměřuji na vývoj regionu v 16. - 19. století a samozřejmě přesahuji i do dalších období. Mojí denní náplní je příprava výstavních projektů, správa archivní sbírky a edukační práce především se školami.

Co aktuálně nabízí návštěvníkům Muzeum Podblanicka? Připravujete nějaký vánoční program?
Již teď vás adventně naladí v zámku Vlašim výstava „Drátenické řemeslo“, která připomíná mistry dráteníky z dob našich prababiček a především současný rozvoj řemesla. V Benešově na Malém náměstí můžete již teď navštívit výstavu „Kristus Pán se narodil“, kde zažijete kouzlo tradičních českých Vánoc s Ježíškem v jesličkách a dalšími zvyky. Drátenický „Tvořivý Advent“ ve vlašimském zámku čeká návštěvníky 6. 12. a uvidíte výrobu drátěných ozdob, zdobení perníčků a další zajímavosti. Milovníci hudby ocení ve čtvrtek 14. prosince v zámku „Vánoční koncert“, na kterém vystoupí Daniela Demuthová (mezzosoprán), Žofie Vokálková (flétna) a Zbyňka Šolcová (harfa). Kutily pak potěší 15. 12. program „Vánoční tvoření“, který bude součástí výstavy „Drátenické řemeslo“.

Jindřich Nusek
Působí od roku 2005 jako historik v Muzeu Podblanicka, p. o., je autorem stálých expozic Auerspergové (zámek Vlašim), Kraj tónů (zámek Růžkovy Lhotice) a spoluautorem expozice S přesnou muškou (zámek Vlašim). Jako autor stojí u dlouhé řady muzejních výstav z novějších např. Zdravíčko, pane doktore (2011), Páter Vlasák a kulturní spolky (2012), II. světová válka a Podblanicko (2015), V chalupách pod Blaníkem (2016), Loutkové Vánoce (2016) či Za vlády Marie Terezie (2017).

Autor: Lucie Sedláková

26.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Potravinářství - Potravinářství Potravinářský dělník 20 000 Kč Mlékaři Pasterant. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Okrouhlice, nutná fyzická zdatnost, dobrý zdravotní stav,zdravotní průkaz, ŘP sk. B výhodou, Zvýhodněný nákup mlékárenských výrobků. První kontakt telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Bio vavřinec a kosař, s.r.o. - okrouhlice, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Veronika Vinklerova, +420 777 571 777. Potravinářství - Potravinářství Potravinářský dělník 18 000 Kč Mlékaři obsluha pasteru do mlékárny. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Krhanice, fyzicky náročnější práce, vyučení nebo praxe v oboru výhodou. Pracoviště: František mikoláš, 257 42 Krhanice. Informace: Mikoláš František, +420 602 330 503. Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč Obsluha stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Obsluha myčky vozů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Benešov Nový autosalon FORD - obchvat směr Vlašim, Obsluha mycí linky a ruční mytí karoserií osobních i užitkových vozů, mytí a čištění interiérů, manipulace s vozy po areálu, spolupráce s kolegy .ŘP sk. B. První kontakt e-mailem nebo telefonicky 8-16 hodin.. Pracoviště: Jaško motor s.r.o., Tyršova, č.p. 176, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Zdeňka Staňková, +420 317 726 920. Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 20 000 Kč Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci zpracovatel drůbeže. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Pracoviště: Trhový Štěpánov, Přijmeme dělníka/dělnici do výroby.Náplň práce porážka, zpracování a balení kuřecího masa (na jednosměnný provoz), požadujeme alespoň střední odborné (vyučen). , Příspěvek na stravování, poukázky na nákup zboží ve firemních prodejnách., První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Rabbit trhový štěpánov a.s. nádražní, Nádražní, č.p. 401, 257 63 Trhový Štěpánov. Informace: Gita Křížková, +420 318 922 123.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Hostek.

KRÁTCE: Starosta Benešova Petr Hostek zatím neřekl ne

Ilustrační foto

SK Benešov má nového předsedu, je jím Tomáš Novák

Chřipka zabíjí stále více lidí. Lékaři radí očkování

Střední Čechy /ANKETA/ – Nezvykle drsná byla ve středních Čechách minulá chřipková sezona 2017/2018. Po útoku virů nepřežilo 30 osob – většinou starších lidí s chronickými onemocněními – a pacientů, u nichž si průběh onemocnění vyžádal pobyt na nemocničních odděleních s intenzivní péčí, zaznamenala krajská hygienická stanice celkem 97. Proti minulosti se výrazně navýšily počty těžkých případů i obětí – a o to více hygienici připomínají výhody očkování. S tím, že nechat si píchnout vakcínu je ideální právě teď.

Požár lyské Kovony a hromadná nehoda v tunelu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 15. a 16. října 2018.

Rady do zahrady: sběr semen, rostliny v kontejnerech, výsadba dřevin

Benešovsko - Rady čtenářům Deníku od zahrádkáře, ovocnáře, pěstitele a šlechtitele Petry Kumšty z Votic.

KRIMI MIX: Nedaleko Čapího hnízda srazilo auto dítě

Olbramovice - Ani po týdnu vyšetřování policisté neuzavřeli dopravní nehodu, k níž došlo silnici E55 poblíž známého Čapího hnízda. „Příčina i míra zavinění účastníků nehody je předmětem šetření,“ uvedla v úterý mluvčí Policie ČR Benešov Veronika Čermáková.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT