Podobný projekt se podle ní nepřipravuje a o něčem takovém zástupci státu s představiteli kraje nejednali. Počátkem předminulého týdne přitom vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohlašoval, že chce s hejtmany vést debatu o možném uplatnění těch z přivezených Afghánců, kteří se rozhodnou v naší zemi zůstat a žít; podle předpokladů by část z nich mohla zamířit i do států, kde už našli nový domov jejich příbuzní.
Hamáčkovým slovům se tehdy hlasitě podivoval jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS), který stojí v čele Asociace krajů ČR. Vyjádřil se, že pomoc afghánským přesídlencům by se měla probírat za zavřenými dveřmi a nikoli přes média. Nyní potvrzuje Pecková za střední Čechy: o něčem takovém zástupci státu s představiteli kraje nejednají a nic takového kraj nepřipravuje; jeho možnosti by ostatně byly jen velmi omezené.
Nedorozumění podle hejtmanky zřejmě vzniklo v souvislosti s tím, že primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti) vystoupil s nabídkou bytů pro Afghánce – a Praha bývá chápána jako jeden z krajů. Ty ostatní ale na rozdíl od metropole, která je současně městem, vlastní byty nemají. „My bychom mohli nabídnout jedině krátkodobé ubytování ve středoškolských internátech,“ míní Pecková. Ani to však nepovažuje za příliš pravděpodobnou variantu – a nejen proto, že s počátkem školního roku se domovy mládeže zaplní. Kdyby bylo třeba, nějaká místa by se zřejmě najít podařilo – podle hejtmančiných předpokladů však stát bude spíše hledat dlouhodobější řešení.
Hamáček v pondělí oznámil, že dosavadní rozhovory s evakuovanými Afghánci ukazují, že většina z nich plánuje zůstat v naší zemi. Chtějí navázat na dřívější spolupráci s českou stranou a vybudovat si tu novou existenci. Po vyřízení azylu by je měl čekat standardní integrační program, představující za spolupráce neziskových organizací pomoc státu se zajištěním bydlení a zaměstnání.