Zástupce ředitelky krajské hygieny Tomáš Vodný, který nyní stojí v čele středočeské hygienické stanice, v posledních týdnech vyhlašuje jedno výběrové řízení za druhým. Umožňuje to vládní rozhodnutí o posílení hygienických stanic.

Nabírání kolegů je skutečně nebývalé. Aktuálně běží výběrka na obsazení celkem 24 nových služebních míst po celém kraji. Ano, služebních – v případě práce na hygieně se jedná o služební poměr. „Do svých řad hledáme nejen lékaře, ale také zdravotníky, právníky, IT specialisty nebo přírodovědce,“ připomněl zastupující ředitel Vodný.

„Zkrátka všechny, kteří chtějí svou trochou přispět k tomu, aby se ochrana a podpora veřejného zdraví v České republice držela na špičkové úrovni,“ poznamenal. S dodatkem, že práce hygieniků není pouze úřednická; je velmi pestrá, často v terénu, kde hygienici předávají své znalosti a zkušenosti, aby tak přispěli k ochraně veřejného zdraví.

Někdejší ředitelka středočeské hygienické stanice Jarmila Rážová, nově v pozici hlavní hygieničky, již také ohlásila nutnost obnovy počítačového vybavení. Na tu se podle jejích slov v minulých letech celorepublikově zapomínalo – a hygienici se prý dostali až do situace, kdy nelze říci, že jsou jejich elektronická data spolehlivě zabezpečena před případnými útoky hackerů.