Tentokrát se však zastavily, a to zcela náhle. Mnohé tak zůstaly trčet „v polích“ – v úsecích mezi nádražími. Na svědomí to mělo neplánované vypnutí přívodu elektřiny do trakčního vedení. Toto opatření si vyžádal zásah hasičů likvidujících požár vagonu nákladního vlaku se dřevem na nádraží v Říčanech.

Nespokojeným cestujícím tak vlakový personál zprvu ani nemohl upřesnit, kdy se opět pojede; vše záviselo na postupu hašení. Po hodině se sice podařilo dát do provozu alespoň jednu z kolejí dvoukolejní trati – bylo však jasné, že následky požáru provoz na benešovské trase poznamenají nejméně na celé dopoledne. Vlaky měly zpoždění – a jeden spoj vůbec nevyjel.

Ilustrační foto.
Motorkář zůstal po nehodě zaklíněný pod vozem. Záchranáři už mu nemohli pomoci

I když nešlo o velký požár – hmotná škoda se odhaduje na 30 000 Kč, když se podařilo nejen zabránit rozšíření na další vagony, ale i uchránit většinu nákladu v tom zasaženém – z pohledu hasičů šlo ale o netuctový zásah. Hlášení o ohni přišlo dvacet minut před osmou od náhodné svědkyně, která si v Kolovratech všimla plamenů šlehajících z jedoucího nákladního vlaku. Když se soupravu podařilo zastavit na nádraží v Říčanech, ukázalo se, že oheň zasáhl část vagonu převážejícího dvoumetrové klády.

Hasit však bylo možné až po vypnutí trakčního vedení. „Aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem,“ připomněl Ladislav Holomčík z centrály středočeských hasičů. Pak se do boje s ohněm hasiči pustili plnou silou: do vagonu namířili dva vodní proudy – a posléze pomocí třetího dohašovali doutnající ohořelé klády vyhazované ven. Nakonec ještě celý vagon i ten v sousedství zkontrolovali pomocí termokamery.

Řádění ohně má nejspíš na svědomí nedbalost. Alespoň se zdá nejpravděpodobnější, že vše mohl způsobit třeba neopatrný kuřák, který do vagonu odhodil nedopalek cigarety.

Karta Lítačka. Ilustrační foto.
Revoluce v placení jízdného. Kupón pražské MHD půjde nahrát i na další nosiče
Ilustrační foto.
Kriminalisté hledají svědky jarního maléru na pouti