„Zatímco v průběhu září minulého roku bylo odbaveno více než 1500 ukrajinských občanů, v prosinci se jednalo o méně než polovinu,“ konstatoval. S dodatkem, že od začátku války na Ukrajině, tedy od loňského února, bylo prostřednictvím krajských pracovišť registrováno téměř 38 tisíc osob; zajistit ubytování z nich při registraci požadovalo přes sedm tisíc.

Hejtmanka Petra Pecková (STAN) nicméně připomíná, že i přes pokles počtu příchozích situace na Ukrajině nadále zůstává velmi nepřehledná. „Je třeba, abychom stále byli v pohotovosti a fungující systém drželi v provozu. Podle prvních čísel z ledna se dá očekávat, že se dostaneme zhruba na listopadové hodnoty,“ naznačila, že počet lidí žádajících o pomoc jako běženci se opětovně zvyšuje.

Uprchlíci se mohou registrovat v pěti středočeských městech: v Benešově, Kladně, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami. Ve všech si mohou vybírat mezi pracovišti cizinecké policie a takzvanými OAMPy – odbory azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR. Uprchlíci se tam mohou dostavit v pondělí a ve středu od 8 do 16 hodin a v pátek od 8 do 13 hodin. Agendu ubytování má i nadále na starost tým v kladenské centrále Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.

Hejtmanka Pecková současně ocenila, že velká část ukrajinských uprchlíků, kteří zde zůstali, si našla práci – a jsou nyní ekonomicky samostatní. „Díky tomu, že našli v kraji uplatnění, nemusí se o ně starat stát, což je jednoznačně dobrá zpráva. Aktuálně máme v kraji zaměstnáno téměř 20 tisíc uprchlíků, kteří mnohdy nastoupili na místa, jež se zaměstnavatelům dlouhodobě nedařilo obsadit,“ pochválila hejtmanka.

Očekává přitom další pozitivní vývoj tímto směrem. „Je pravděpodobné, že zájem o práci ukrajinských uprchlíků nadále poroste, a to zejména s ohledem na sezonní práce například v zemědělství,“ míní hejtmanka. „Již nyní Úřad práce ČR eviduje stovky žádostí ze strany uprchlíků. Rozhodně tedy neplatí, že by příchozí neměli zájem v naší zemi pracovat,“ zdůraznila Pecková.