Projíždějící hlídka mělnických strážníků si jako první všimla hustého černého dýmu vycházejícího z ubytovny a okamžitě zamířila na místo. Jeden z dvojice strážníků vběhl do objektu, odkud vyvedl jednoho muže a poté prohledával další pokoje. Jeho kolegyně mezi tím oběhla budovu, kde rozrazila okna a zjišťovala, kolik lidí se v objektu ještě nachází. Společně pak pomáhali při záchraně života několika osob, včetně nemohoucího vozíčkáře, kterého museli vytáhnout ven oknem. Následně dorazily na místo ještě další dvě hlídky strážníků. S evakuací lidí dále již pomáhali i přivolaní hasiči. Kromě obyvatel ubytovny se dusivého dýmu nadýchala i strážnice, která rovněž musela vyhledat lékařské ošetření.

K likvidaci ohně vyjeli profesionální hasiči z Mělníka spolu s dobrovolnými hasiči obcí Mělník-Blata, Mělník-Mlazice a Mělník Vehlovice-Chloumek. „Velitel zásahu následně vyhlásil druhý poplachový stupeň a na místo povolal další jednotky – profesionální hasiče z Neratovic a dobrovolné hasiče obcí Cítov, Dolní Beřkovice, Kly a Liběchov.

Jelikož byla budova silně zakouřená, k odvětrávání nasadili hasiči přetlakovou ventilaci. „Pár minut před desátou hodinou se podařilo požár dostat pod kontrolu. Jednotky se následně zaměřily na vyhledávání a dohašování skrytých ohnisek. Zhruba v půl jedné odpoledne byl požár zcela zlikvidován, místo zásahu bylo předáno zástupci majitele a všechny jednotky se vrátily na základny,“ potvrdila mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

Pro zajištění tepelného komfortu obyvatel ubytovny byl povolán evakuační autobus z Mladé Boleslavi. Přestože je ubytovna soukromé zařízení, město se uvolilo, že by lidem z objektu dokázalo zajistit náhradní ubytování. Místostarosta Mělníka Milan Němec Mělnickému deníku sdělil, že ubytovací kapacity pro osoby, které se ocitly bez střechy nad hlavou, by měly být dostačující.

„Podle potřeby a našich možností můžeme lidem pomoci zajistit dočasně náhradní ubytování například v kempu u koupaliště nebo v azylovém domě.. Pochopitelně s ohledem na covidová opatření," sdělil místostarosta Němec.

Náhradní ubytování ale nakonec nebylo potřeba. Majitelé ubytovny Axia, která z poloviny vyhořela, zajistili sami svým klientům náhradní ubytování ve zděném objektu v sousedství.

Jak potvrdila Petra Novotná, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Mělník, pracovníci sociálního odboru vyjeli ihned na místo a lidi z ubytovny, kteří přišli o své věci, vybavili teplým oblečením a jídlem. "Po víkendu budeme řešit další potřebné věci. Zhruba se jedná o dvacet až pětadvacet klientů ubytovny," potvrdila Novotná.

„Příčinou pátečního požáru se zabývá i nadále vyšetřovatel hasičů společně s policií. Škoda byla předběžně vyčíslena na dva miliony korun. Další dva miliony uchránili hasiči svým včasným zásahem," uzavřela mluvčí hasičů Tereza Fliegerová.