Ve srovnání s nynějšími cenami to podle informací Heleny Frintové z kanceláře hejtmanky představuje výrazný pokles: o pětinu; tedy o dvacet procent.

Za krok, který je obzvlášť přínosný ve vypjaté době koronavirové krize, o níž nikdo neví, kam se může zvrtnout, označila dosažené zlevnění hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). „S ohledem na opatření proti šíření koronaviru a s tím spojenou nejistotu daňových příjmů je dvacetimilionová úspora pro kraj dobrá zpráva,“ komentovala dosaženou změnu.

Pro potřeby krajských organizací nakoupil úřad od společnosti Centropol zhruba 32 tisíc MWh elektřiny, jejíž cena pro příští rok klesne oproti současnosti o 13 procent, a od Pražské plynárenské 105 tisíc MWh zemního plynu; ten v maloodběru zlevní o 22 procent a ve velkoodběru ještě o něco více: o 25 procent. V obou případech svoji pozici obhájili dosavadní dodavatelé.

Hejtmanka Jermanová nejen ve středu pochválila dosažené ceny, ale také vyjádřila spokojenost s průběhem nákupu i jeho rychlostí, k čemuž napomohla spolupráce s externí firmou.

„Současná karanténní opatření se významně dotýkají běžného chodu krajského úřadu a všech krajem zřizovaných organizací. V době, kdy zaměstnanci pracují v nouzovém režimu, nám velmi vyhovuje, že nákup byl kompletně připraven makléřskou firmou, která nám obchody na burze dlouhodobě zajišťuje,“ ocenila. Připomněla, že i samotná aukce na kladenské burze se obešla bez osobní přítomnosti zaměstnanců kraje – odehrává se totiž elektronicky.

Kladenskou burzu, kde se soustřeďuje většina obchodů s dodávkami energií v rámci republiky, využívá hejtmanství k nákupům již od roku 2011. V té době stál v čele kraje David Rath (tedy ČSSD). Jako velmi užitečné bylo využití komoditní burzy vyhodnoceno i v éře jeho nástupců.