Jak uvedli představitelé kraje, letošní ročník soutěže prezentuje několik architektonicky výrazných a rozsáhlejších staveb. Jedná se o novostavby, ale i rekonstrukce, jako například soubory bytové výstavby a služeb Corso Řevnice a DOB Centrum Dobřichovice, sportovní hala Dolní Břežany a další. Mezi přihlášenými je i několik staveb výrazných moderních školských objektů, jako například ZŠ s tělocvičnou Chýně, ZŠ ve Veleni nebo MŠ Všetaty, nebo modernizované školy: MŠ Pod Homolkou v Berouně, dostavba tělocvičny u ZŠ v Průhonicích.

Nominované jsou také rodinné domy: soubor rodinných domů Black Roofs ve Vysokém Újezdu, obnova a dostavba funkcionalistické vily Pyšely, novostavba rodinného domu v Radimovicích.

Mezi soutěžícími jsou opět i rekonstrukce kulturních památek: rekonstrukce arcibiskupského zámku a zahrad na hotel v Dolních Břežanech, rekonstrukce Domu "U Zlaté štiky" v Kolíně a obnova historické venkovské zástavby - hospoda v Máslovicích, obnovy a modernizace dopravních staveb, jako jsou kulturní památky most v obci Sazená a most v obci Kamenné Mosty, ale i modernizace veřejných městských prostorů: náměstí Arnošta z Pardubic v Úvalech, dopravní terminál Kolín.

Zastoupen je také projekt rekonstrukce Domova seniorů - nový ubytovací pavilon v Novém Strašecí. Zvláštní pozornost zasluhuje studentský projekt, realizovaný v rámci výuky na Fakultě architektury ČVUT – stožár v Libčicích nad Vltavou.

„Soutěž ukazuje, že spojení slov stavitelství, kultura a rovněž památky náleží k sobě. Letošní ročník opět představuje řadu stavebních realizací, které dokládají vysokou úroveň stavební kultury a architektury v našem kraji a navazují tak na bohatou tradici stavitelského umění Středočeského kraje,“ říká radní pro oblast kultury a památkové péče Středočeského kraje, Mgr. Karel Horčička (ČSSD).

Nejvyšším oceněním je hlavní titul Stavba roku Středočeského kraje 2019, dále Cena hejtmanky Středočeského kraje stavbě za největší přínos Středočeskému kraji a Cena hejtmanky Středočeského kraje osobnosti architektury / stavitelství za přínos Středočeskému kraji. Dalšími oceněními jsou nominace na hlavní titul a zvláštní ceny poroty.

Bude také možnost hlasovat o Cenu veřejnosti na webu soutěže na adrese www.stavbaroku.cz ze všech soutěžících. Vyhlášení výsledků je naplánováno v rámci slavnostního večera na podzim tohoto roku.